Ha nem tudja eldönteni, használjon képet vagy sem, jobb, ha inkább nem tölti fel fényképét.
Az álláspályázatoknál szinte soha nem elvárás a fénykép, kivéve egyes ágazatokat, mit például a modellkedés és a színészet. Sőt, a képek használata sok esetben, például egy irodai munkakörnél, helytelen. Amennyiben a jövendő munkáltató szeretné megtudni, hogyan néz ki, megkeresheti a közösségi médiában.
Azonban azoknál a munkaköröknél, ahol gyakran kerülünk személyes kapcsolatba másokkal, az önéletrajzon feltüntetett önarckép néha növeli az elhelyezkedés esélyeit. Ne feledje, hogy LinkedIn-profilára valószínűleg feltöltött egy hivatalos képet és sok munkáltató kéri a LinkedIn-profil URL-címét.
A szabadidős képekkel teli közösségi média profiljait inkább ne adja meg, emellett az adatvédelmi beállításokat úgy módosítsa, hogy esetleges munkáltatója ne férhessen hozzá olyan tartalmakhoz, ami az állás elvesztéséhez vezethet. Ha saját weboldallal is rendelkezik, csak akkor adja meg, ha tartalma az adott munkakörhöz köthető. Az oldalra feltöltött képek esetenként szintén negatív első benyomást kelthetnek.
Mikor hasznos a kép
Az önéletrajzra feltöltött kép előnyére válhat, például, ha az adott állásban ügyfelekkel kell foglalkozni. Természetesen a banktisztviselők, a vendéglátásban dolgozók, az értékesítők és sok más foglalkozás képviselői gyakorlottan mozognak az emberek között.
Az európai kontinensen meghirdetett állások esetében érdemes megfontolni a fénykép használatát. Sok európai önéletrajz sablonon külön helyet hagynak a fényképnek. Az Egyesült Államokban megszokott normáktól eltérő gyakorlat: az Európában, Kínában és Japánban dolgozó munkaerő-toborzók kifejezetten elvárják a fénykép használatát.
Bár a munkáltató döntését nem a megjelenése alapján hozza meg, legalábbis nem kellene, a jelentkező arcvonásai vagy egyedi stílusa felkeltheti a HR-vezető figyelmét. Tudom, hogy ez igazságtalannak tűnik, de az emberi természet esetenként nagyon felszínes tud lenni. Ha úgy dönt, használ fényképet, az mindenképpen profi igazolványkép legyen. Az igazolványkép legyen friss, ruházata pedig hagyományos, konzervatív stílusú. Soha ne használjon szelfit!
Ha a fénykép használata mellett dönt, önéletrajz mintáinkból meríthet néhány ötletet.
Végül, ne feledje, hogy a vállalati szabályok és a társadalmi elvárások idővel változnak. Talán nem is a távoli jövőben, mindannyian egy mosolygó képpel egészítjük ki álláspályázatunkat. Addig is, ha nem emberekkel dolgozik vagy nem kreatív munkakört pályázik meg, azt tanácsolom, hogy fényképeit inkább a közösségi médiában hasznosítsa.
Az Egyesült Királyságban, Írországban és az Egyesült Államokban csak ritkán egészítik ki az önéletrajzot fényképpel. Ezzel szemben az európai kontinensen, a Közel-Keleten, Afrikában és Ázsiában a fénykép gyakori elem. Hasznos lehet, ha a pályázat beküldése előtt a közösségi médián keresztül érdeklődik néhány munkaerő-toborzónál az elvárásokról.
- A fényképen úgy öltözzön fel, mintha munkába indulna.
- A fényképet hivatásos fényképész készítse.
- A háttér legyen semleges.
- LinkedIn-profiljában használja ugyanazt a képet.
- Ne használja kedvenc szelfijét. Ne telefonnal készített képet használjon.
- Ne legyen túl erős a sminkje vagy furcsa a frizurája.
- A kép ne foglaljon el túl nagy helyet.
- Arckifejezése ne mutasson erős érzelmeket.
Érvek az önéletrajzra feltöltött fénykép ellen
Miért nem veszik szívesen az önéletrajzra illesztett fényképet egyes esetekben? Sok vállalatnál alkalmaznak diszkrimináció ellenes irányelveket és úgy vélik, hogy a képek nem csupán lényegtelenek a pályázat szempontjából, de ráadásul befolyásolhatják a HR-vezető tudatalatti elfogultságát. Sőt, a cégek még attól is tarthatnak, hogy egy elutasított jelölt az elpuskázott lehetőség mögött a fénykép alapján megalkotott véleményt látja. Ami azt illeti, az Egyesült Államok Foglalkoztatási Esélyegyenlőségi Tanácsának előírásai szerint a munkáltató törvény szerint nem kérhet fényképet a pályázóktól. Ezzel próbálják elkerülni az előítéletek alapján meghozott döntéseket.
A fényképek olyan tulajdonságokra is rávilágíthatnak, melyek az munkaerő-felvételi folyamat szempontjából jelentéktelenek. Ahogy az önéletrajz adatai között nem adja meg korát, ugyanilyen fontos, hogy ne használjon többlet információt tartalmazó fényképet sem.
A kitűnő szakmai önéletrajz ismérvei a letisztult sorok, az olvasható tartalom és az egyszerűség. Egy rosszul megválasztott kép szakszerűtlen megközelítést kölcsönözhet önéletrajzának.
Milyen esetekben ne mellékeljük fényképet önéletrajzunkhoz
A diszkriminációmentes és előítélek nélküli döntéshozatal fontossága mellett egy másik ok, ami miatt érdemesebb fénykép nélküli önéletrajzot használnia, ha inkább az eredményeire szeretné helyezni a hangsúlyt. Egy fényképes önéletrajz esetében (különösen, ha a többi önéletrajz nem tartalmaz képet) a HR-vezető tudat alatt úgy érezheti, hogy a fényképpel a pályázó az esetleges hiányosságait próbálja elfedni. Egy fényképpel (bármilyen fantasztikusan is mutat rajta) a kívántnál épp az ellenkező hatást érheti el. A cél, hogy a HR-vezető a pozitív elemeket találja meg és ne azon morfondírozzon, vajon mi nem stimmel.
Ne terelje el a figyelmét az előnyös tulajdonságokról! Meglepő tény, de egy munkaerő-toborzással foglalkozó szakember átlagosan hat másodperc alatt eldönti, hogy az adott önéletrajzzal érdemes-e foglalkoznia vagy a dokumentum az elutasított kategóriába kerül. Törökedjen arra, hogy a toborzó ezt az időt képességei és készségei tanulmányozásával töltse, és ne arca vagy frizurája vizsgálatával.
A végső döntésben sokat segít, hogy az ATS, vagyis a pályázókat követő rendszer valószínűleg egyébként sem jeleníti meg a fényképet. Inkább hagyatkozzon elért eredményeire és ne csodás fényképével próbáljon meg állásinterjúhoz jutni!