Önéletrajz összegzés példa: pozitív bemutatkozás
Ne aggódjon! A kevés munkatapasztalat nem lehet kizáró ok egy állás megszerzésében. Az összegzés, vagy más néven személyes bemutatkozás, lehetőséget ad egy pozitív kép megalkotására. Itt megmutathatja képességeit, valamint az olvasó betekintést kaphat céljairól és motivációiról. Az önéletrajz összegzés/profil szakasza a legalkalmasabb a munkahely szempontjából fontos tulajdonságok kiemelésére. Ez alól talán az egyetlen kivétel, ha valaki már hosszú ideje dolgozik egy adott iparágban vagy munkakörben. Ettől csak még nagyobb jelentőséget kap diákként megírt önéletrajza összegzés szakasza. Ne használjon közhelyeket és elnagyolt, általános állításokat. A profil megírását követően tegye fel magának az alábbi kérdést: Ha én olvasnám ezt az önéletrajzot, alkalmaznám a jelentkezőt?
Bemutatkozását igazítsa a megpályázott álláshoz. Ha a szolgáltatóiparban (éttermek, élelmiszerbolt stb.) szeretne elhelyezkedni, önéletrajzában használjon a szociális készségeit hangsúlyozó kifejezéseket. Ha irodai munkára jelentkezik, említse meg, hogy iskolai / projektmunka tapasztalatai hogyan segítettek az irodai munkakörnyezetben hasznos készségek elsajátítását.
A pályázókat követő rendszernek (ATS) megfelelő önéltrajz készítése
Szóval, mi is az az ATS és hogyan befolyásolja a diákként összeállított önéletrajz elbírálását? A Pályázókat Követő Rendszerek az önéletrajzok feldolgozását és elemzését végző szoftverek/programkörnyezetek. A rendszerek megszűrik a dokumentumokat, így egyes önéletrajzok el sem jutnak a személyzeti osztályig. A folyamatot a gördülékenyebb munkaerő-felvétel elérésére alkalmazzák és kiszűri azokat a jelentkezőek, aki nem felelnek meg a munkakör betöltéséhez szükséges alapvető elvárásoknak. Ilyen esetekben a lényeg (különösen érvényes ez a diákokra) nem a személyiségjegyekre vagy a képességekre helyeződik, hanem az önéletrajz megfelelő megszerkesztésére.
Végzettségek példa: az önéletrajz központi eleme
A diákok gyakran keresnek kezdő (vagy részmunkaidős) állásokat. Mivel egy diák életében a végzettségek szakasz elemei jelentik a legsikeresebb eredményeket, ez az önéletrajz legfontosabb, összefogó eleme.
A trükk abban rejlik, hogy az önéltrajz képesítések szakaszának elemeit tekintsük saját eredményekkel rendelkező, elvégzet munkafeladatoknak. Például, jó tanulmányi eredményt ért el egy adott tantárgyból? Elvégzett egy különleges tanfolyamot? Részt vett egy tanulmányi versenyen? A fentiek mind olyan példák, melyeket diákként összeállított önéletrajza végzettségek szakaszában mindenképpen érdemes megemlíteni.
Kommunikáció- és Médiatudomány Alapképzés, Kodolányi János Egyetem, Székesfehérvár
Szeptember 2020 — Október 2022
- Jelenleg Kommunikáció-ésMédiatudományszakonfolytatok tanulmányokat.
Gimnáziumi Érettségi, Lánczos Kornél Gimnázium, Székesfehérvár
Szeptember 2016 — Május 2020
- Érettségi vizsga kitűnő eredménnyel
Szakmai tapasztalat minta: csiszolatlan gyémánt
Sok diák első önéletrajza megírása során szinte kizárólag a Végzettségek szakaszra összpontosít. Munkatapasztalat nélkül úgy érzik, hogy a többi elemmel nem érdemes foglalkozni. Ez nem a legjobb hozzáállás, hiszen már a fiatalok is rengeteg jártassággal rendelkeznek! Ha már korábban dolgozott valamilyen munkakörben, nyugodtan használja a "Szakmai tapasztalatok" elnevezést, más esetben a "Tapasztalatok" cím a javasolt. Viszont ettől függetlenül, ha sikerül jól összeválogatnia az elemeket, sokkal élénkebb, aktívabb és kreatívabb személynek fog tűnni.
A felhasznált elemektől függetlenül alkalmazza ugyanazt a megközelítést, mint a végzettségek szakaszban: részletesen írja le feladatait, eredményeit, projektjeit, kapcsolatait és minden egyéb ide illő információt. Önéletrajzában ezek az elemek úgy is valódi tevékenységként és/vagy munkatapasztalatként jelennek meg, ha az Ön szemében nem is tűnnek túl ütőképesnek.
Értékesítési Munkatárs Libri Alba Pláza Könyvesbolt, Székesfehérvár
Február 2020 — Augusztus 2022
- Vásárlók üdvözlése és segítése a könyvek megtalálásában.
- Ajánlások a vásárló igényeinek és kívánságainak megfelelően.
- Üzletvezető utasításainak követése, projektfeladatok pontos végrehajtása.
- Könyvek rendszeresése, valaminta könyvesbolt irányelveinek és küldetésének követése.
A megfelelő CV formátum és önéletrajz elrendezés kiválasztása
A CV formázása
Ha sablon használata mellett dönt, olyan formátumot válasszon, ami stílusában és hangvételében is illik a vállalathoz. Ha kétségei vannak, inkább használjon egy visszafogottabb sablont, mint például a CVapp.hu oldalán található egyszerű formátumok valamelyike. Az ilyen jellegű sablonok kiválóan alkalmazhatók a kezdő munkakörök bármelyikéhez.
Készségek szakasz példa: a legjobb eszközei és tulajdonságai
Az önéletrajznak ezen szakaszára vannak leginkább hatással a megpályázott állás követelményei. Az egyes vállalatok eltérő készségekkel rendelkező alkalmazottakat keresnek. Egész biztos, hogy Ön is fantasztikus készségekkel rendelkezik. Csak megfelelően kell őket összeválogatnia. Diákként két fő dolgot kell tudnia az önéletrajz ezen szakaszáról:
Az alaplista összeállítását alkalmazó módszer szerint minden olyan készséget és képességet össze kell gyűjtenie, amelyre iskolában, projektek során vagy alkalmi munkavállalóként szert tett. Írja össze ezeket a készségeket és még azokat a képességeit is vegye bele a listába, amikben elsőre nem tűnnek jó választásnak.
A tudásalapú készségek konkrét feladatokhoz, ismeretekhez, fizikai tárgyakhoz, tudományágakhoz és eszközökhöz kapcsolódnak. Ilyen tudásalapú készség például az Excel táblázatok vagy a Microsoft Word szövegszerkesztő ismerete. A szociális készségek az emberi kapcsolatokhoz, a szervezéshez, az intellektuális és érzelmi tulajdonságokhoz kapcsolódnak.
- Fejlett kommunikációs készség
- Irodatechnika ismerete
- Motivált hozzáállás
- Közösségi média platformok