Hogyan írjunk önéletrajzot pénztárosként
Az önéletrajzok mindegyikére, így a pénztárosként beadott pályázatokra is igaz, hogy az alábbi elemekből épülnek fel:
- Fejléc
- Összegzés (másnéven profil vagy személyes bemutatkozás)
- Szakmai tapasztalat
- Végzettség
- Készségek
Egy szemet gyönyörködtető fejléccel önéletrajza felkelti az olvasó érdeklődését, miközben a toborzó számára egyértelműen kiderül a pályázó személye és kapcsolattartási adatai. Érdemes az önéletrajz és a kísérőlevél formai elemeit összehangolni, így már első ránézésre látszik, hogy a két dokumentum összetartozik. Egy figyelemfelkeltő fejléccel ez már az oldalak felső részével egyértelművé tehetjük.
Útmutatónk további bekezdéseiben, a pénztárosoknak készült önéletrajz mintával együtt, a dokumentum minden egyes szakaszát külön is megvitatjuk. Elsőként néhány fontos szempontot nézünk meg.
Pénztáros összegzés példa: Hívja fel magára a figyelmet
Készségeit, képességeit és eredményeit gyűjtse össze pénztáros önéletrajza kulcsfontosságú szakaszában, az összegzésben. Itt nyílik esélye megmutatni személyiségét és pénztárosi képességeit. Az összegzés (másnéven önéletrajz profil vagy bemutatkozás) két-négy mondatban foglalja össze legjelentősebb munkahelyi eredményeit és szakmai erősségeit. Emellett említse meg legelőnyösebb személyiségjegyeit és tulajdonságait is. Ne feledje, a pénztárosi munkakör során rengetegszer kerül kapcsolatba a vevőkkel és a kollégákkal.
Az alábbiakban egy pénztáros önéletrajz példa összegzés szakaszát találja.
Tapasztalt és motivált pénztáros vagyok, több, mint négyéves munkatapasztalattal forgalmas kiskereskedelmi és élelmiszerértékesítési területen. Lelkes hozzáállásomnak és a kiszolgálás iránti elkötelezettségemnek köszönhetően megbízható és szorgalmas tagja vagyok minden csapatnak. Kiváló számolási tudással és ügyfélkezelési képességekkel rendelkezem, miközben odafigyelek minden részletre.
Példa szakmai tapasztalatra: a megfelelő építőelemek
Az önéletrajz szakmai tapasztalatok szakaszában eredményeiről és sikereiről számolhat be. Ez igaz akkor is, ha már gyakorlott pénztáros és akkor is, ha még soha nem dolgozott ezen a területen. Korábbi munkahelyeire gondoljon úgy, mint elért eredményei sorára. Semmi szükség arra, hogy részletes listát készítsen korábbi feladatiról. Sőt, pont ez az, amit egyáltalán nem javaslunk. Ehelyett mutassa be jövőbeli munkáltatójának, milyen eredményeket sikerült elérnie. Tapasztalatai közül csupán azokat a legfontosabb elemeket sorolja fel, melyekkel egyértelművé válik a személyzetis számára, milyen sok pluszt képes adni a munkakör feladatainak elvégzése során.
Akkor sem kell aggódnia, ha ez lesz az első munkahelye! Szakmai tapasztalatok helyett nyugodtan használja a "tapasztalatok" elnevezést. Ebben az esetben mutassa be önkéntes munkaköreit, vagy azokat a tevékenységeit, melyek a munkaadó hasznára válhatnak. Emellett ne hagyja ki azokat az iskolai vagy tanórán kívüli tevékenységeit sem, ahol rendszerezési és vezetői képességeire volt szükség, esetleg megbeszéléseket vagy eseményeket kellett szerveznie.
Kiindulópontként használja az alábbi pénztáros önéletrajz példát a szakmai tapasztalatok szakasz összeállításához.
Pénztáros, PENNY Diszkont Áruház, Szeged
2023 január - 2024 március
- Barátságos és segítőkész pénztárosi kiszolgálás átlag heti öt munkanapon.
- Hétvégi és ünnepek előtti feladatok vállalása, a vásárlók lehető legmagasabb szintű kiszolgálása mellett.
- Árucikkek és pénz kezelése, blokkok és számlák kiállítása, igény szerinti segítségnyújtás.
- Sikeres csapatmunka és a felettesek utasításainak eredményes követése.
- A műszak végén a pénztárgépek hiánytalan lezárása és naplózása.
Lidl Áruház, Szeged
2020 február - 2022 december
- Pénzügyi tranzakciók végrehajtása forgalmas áruházi körülmények között.
- Együttműködés a bolt többi dolgozójával a vásárlók magas szintű kiszolgálása érdekében.
- Biztos áruismeret, az áruház előírásainak követése, az akciók és új termékek folyamatos nyomon követése.
- Jó kapcsolat kialakítása a vásárlókkal, a visszatérő vásárlók arányának növelése.
- Az áruház hatékonyságának biztosítása érdekében a pénztáron kívüli egyéb feladatok ellátása napi szinten.
Pénztáros önéletrajz végzettségek: az elengedhetetlen szakmai tudás
Minél több tapasztalattal rendelkezik, annál kisebb jelentőséget kap az önéletrajz ezen szakasza. Azonban ha ez lesz az első állása, a végzettségek szakasz fontos eleme pénztáros önéletrajzának. Ennek megfelelően feljebb is helyezheti az oldalon, akár közvetlenül az összegzés alá.
A pénztárosi munkakör betöltéséhez az üzlet jellegétől függően van szükség szakirányú végzettségre. Sorolja fel milyen kereskedelmi tanfolyamokon vett részt, ezzel igazolhatja, hogy rendelkezik a kívánt képességekkel. Íme néhány példa, melyeket szintén felhasználhat a végzettségek szakaszban:
- Munkahelyi képzések
- Üzleti tanfolyamok
- OKJ tanfolyamok
- Tanúsítványok, oklevelek.
Az alábbiakban egy pénztáros önéletrajz példa végzettségek szakaszát találja.
Kereskedelmi értékesítő, Szegedi SZC Krúdy Gyula Szakképző Iskola
2016 szeptember - 2019 május
CV készségek példa: a siker alapja
Pénztáros önéletrajza készségek listája lehetőséget nyújt arra, hogy minden olyan kulcsszót és tulajdonságot kiemeljen, amelyet nem sikerült szakmai tapasztalatai közé beillesztenie. Önéletrajza készségek szakaszát mindig igazítsa az aktuálisan megpályázott álláshoz!
A Jó kommunikációs készségekhelyett
használja a Figyelmes hallgató vagyok vagy a Kitűnően tudom elmagyarázni a vállalat irányelveitkifejezéseket
Pénztáros önéletrajzában legfeljebb 10 készséget soroljon fel. A legkiválóbb képességeit és készségeit válassza ki és ezek mindegyike valamilyen módon kapcsolódjon a pénztárosi feladatokhoz.
Ne ismételjen meg olyan elemeket, amelyeket a szakmai tapasztalatok között már megemlített. Használja ki az önéletrajzon rendelkezésre álló kevés helyet és adjon meg új információkat!
A Careerbuilder felmérése szerint a toborzók több, mint 40%-a elsőként a készségeket futja át és a munkáltatók 62%-a nagy figyelmet fordít a pályázók szociális készségeire.
Az alábbiakban az önéletrajz készségek szakaszára láthat egy mintát.
- Kiváló hallgatóság
- Megbízható pénzkezelési készségek
- Csapatmunka
- Több feladat párhuzamos végzése
- Hatékony értékesítés Problémamegoldás