Példa a fogorvos munkakör kísérőlevelének legjobb formátumára
A fogorvosi kezelések minden egyes lépése jól megtervezett, nem hagy sok teret az egyéni megoldásokra. A fogorvosok által összeállított kísérőlevél sem mentes a kissé merev szerkezeti felépítéstől. A gondolatok szabad megfogalmazása, az ide-oda csapongó tartalom egész biztos nem éri el a kívánt hatást.
A fogorvosi kísérőlevél tartalmazza az alábbi elemeket:
- A kísérőlevél fejléce
- Üdvözlés / megszólítás
- A kísérőlevél bevezetése
- A középső bekezdések (a levél törzsszövege)
- A kísérőlevél lezáró bekezdése (összegzés és búcsúzás)
A kísérőlevél minden egyes elemének megvan a saját szerepe, fontos üzenetet hordoz. A levél bevezetése és lezárása szintén meghatározott módon történik, bár valamennyi író szabadság megengedett. Eredményeit megfogalmazhatja egész mondatokban, folyamatos szövegként, vagy felsorolásként, erőteljes, cselekvést kifejező igék használatával.
A kísérőlevelek összeállítására vonatkozó útmutatónkban részletes tanácsokat, a témához kapcsolódó és hasznos cikkeket olvashat. Ebben a cikkben viszont igyekszünk bemutatni egy, konkrétan a fogorvosok számára összeállított kísérőlevél példát. Az álláshirdetésben gondosan olvassa el a munkakör leírását és ennek megfelelően fogalmazza meg kísérőlevele tartalmát.
Szakértői Javaslat: A fogászat sokszínűségének értelmezése
A fogorvosokat kereső álláshirdetésekben általában felsorolják a betegek kezelése során alkalmazott leggyakoribb eljárásokat. Bár személyes tapasztalatai kis mértékben eltérhetnek a leírtaktól, érdemes a meghatározott területeken szerzett tudására összpontosítani. Akár még telefonon is felhívhatja az adott fogászatot, így többet megtudhat az oda járó páciensekről - egy ilyen kezdeményező telefonhívással sok hasznos információhoz juthat, és ezt felhasználhatja pályázata testre szabásához.
Az alábbi, fogorvosok számára írt kísérőlevél mintát az álláshirdetésben szereplő feladatokhoz igazíthatja:
Tisztelt Komáromi Patrik úr!
Fogorvosi karrierem elmúlt öt éve során átlagosan havonta több, mint 120 kamaszkorú beteggel foglalkoztam, és ezen idő alatt sok mindent megtanultam a serdülők lélektanáról. Jó eredményt úgy lehet elérni, ha a páciens megérti, a kezelés hogyan válik előnyére a szájhigiénia szempontjából és mindez hogyan eredményez végül egy tökéletes fogsort. A betegeimnél a fogszabályozási átlagnál 22%-kal korábban fejezhettük be a kezeléseket – remélem ezt az eredményt sikerül megismételnem a Belvárosi Fogászati Klinikánál is.
Jelenlegi munkakörömben egy 40 millió forintos éves bevétellel rendelkező rendelő vezető fogorvosként dolgozom, melynek keretében teljes felelősséggel tartozom a fogszabályzási kezelésekért. Aktívan segítem és felügyelem az újonnan végzett fogorvosok munkáját. Eddig több, mint 15 nálam gyakorlatot szerzett fogorvos nyitott saját rendelőt, illetve távozott egy magasabb beosztású pozíciót elfogadva.
Mivel a jelenlegi munkahelyemen a fiatal szakemberek viszonylag gyorsan váltják
egymást és gyors egymásutánban három munkatársam is távozott, így 60%-kal megnövekedett a hozzám került kamaszkorú fogszabályzással kezelt páciensek száma. Fogászati asszisztensemet kiképeztem a bonyolultabb esetek kezelésére is és heti 14 órával több munkaidőt vállalatam az új munkatársak felvételét megelőzően. Rendelőnk munkáját és törekvéseit központi irodánk is elismerte. A helyreállító fogászat területén végzett munkámért eddig öt munkahelyi elismerésben részesültem és a legösszetettebb esetek közül több, mint 1100-at személyesen kezeltem.
Szívesen ellátogatnék rendelőjükbe, hogy személyesen is megtapasztalhassam az Önöknél előforduló kihívásokat, valamint megbeszélhessük miben lehetnék csapatuk segítségére.
Tisztelettel: Dr. Farkas Sára
Bár a fenti kísérőlevél minta valószínűleg nem teljesen fedi le eddigi tapasztalatait, a hangnem és a stílus tekintetében jó kapaszkodót nyújthat. Használjon hivatalos nyelvezetet, lehetőség szerint fogászati kifejezésekkel tűzdelve. Tekintse a levelet jövendőbeli főnökével folytatott állásinterjú előfutárának.
A kísérőlevél fejléce
Ahogy az a kísérőlevél példánkban is látható, az olvasónak elsőként a kísérőlevél fejléce tűnik fel. Figyelmünket először a különálló elemek ragadják meg, csak ezután merülünk el a hosszabb szövegek részleteiben. Itt ezt a javunkra fordíthatjuk!
A kísérőlevél fejléce tartalmazza a pályázó nevét, e-mail címét és telefonszámát. Amikor a fogászat vezetője ránéz a dokumentumra, tudat alatt nyugtázza, hogy az adott jelölttel szükség esetén bármikor kapcsolatba léphet. Ha a kísérőlevélen nem találja meg ezeket az adatokat, elő kell keresnie az önéletrajzot. Sokkal egyszerűbb, ha ezzel nem kell bajlódnia és a levél igazán fontos üzenetére összpontosíthat.
A kísérőlevél fejlécének célja: Kapcsolattartási adatait minden esetben többször ellenőrizze le és még véletlenül se az ismerőseivel használt "vicces" e-mail címét tüntesse fel.
Szakértői Javaslat: A pályázókat nyomon követő ATS rendszer a kísérőlevél fejlécében fogja keresni az adatokat
A munkaerő-felvétel során egyre nagyobb szerephez jutnak az automatizált folyamatok. A beérkező önéletrajzokat és kísérőleveleket első lépésként a pályázókat követő szoftverek vizsgálják át. A megadott kulcsszavak és a pályázati anyag tartalma alapján minősítik a jelentkezőket, valamint az adatbázist a jelentkezők kapcsolattartási adataival töltik fel.
Tüntesse fel elérhetőségeit a fejlécben! Ha ezt elmulasztja, előfordulhat, hogy jelentkezését elutasítják. Lehet, hogy az adott munkakörre nem találják alkalmasnak, viszont ha szerepel az adatbázisban, az további esélyeket jelenthet a jövőre nézve.
A kísérőlevél üdvözlő szövege
Fogorvosként megszokhatta, hogy a betegekkel és a munkatársaival is udvarias, kissé hivatalos hangnemet használ. A kísérőlevélben már a megfelelő megszólítás kiválasztásával jelzi a helyzethez illő hangvétel megválasztását.
A legtöbb kísérőlevél esetében a "Tisztelt Dr. [Teljes Név]!" megszólítást használhatja. Természetesen ehhez tudnia kell pontosan kinek címezheti a levelet. Az információt megtalálhatja a rendelő weboldalán, illetve érdeklődhet telefonon. Ha ezt elmulasztja, felületesnek, sőt lustának tűnhet és ez valószínűleg negatívan befolyásolja majd az állás megszerzésének esélyeit.
Ha nem sikerül kiderítenie a címzett nevét (például a rendelő nem kívánja megadni), a "Tisztelt Medicover Fogászat!" megszólítás is tökéletesen megfelel. Távolságtartó és személytelen hangzása miatt kerülje a hivatalos és kissé idejétmúlt "Tisztelt Cím!" megszólítást.
A kísérőlevél üdvözlésének / megszólításának célja: A megfelelő üdvözlés kiválasztásával, megalapozza a levél hangulatát, csakúgy, mint kísérőlevél példánkban.
Szakértői Javaslat: Saját nevének látványa mindenkit tűzbe hoz (a jó értelemben véve)
Ha ötven kísérőlevelet végig kell böngésznie, érezni akarja, hogy a sorok Önnek szólnak. Máskülönben miért akarná elolvasni? Kutatások kimutatták, hogy agyunk szinte felvillanyozódik nevünk hallattán (vagy láttán), ezért annyira fontos a HR-vezető nevét feltüntetni. Valószínűleg a legtöbb jelentkezőnek sikerül ezt meglépnie, viszont, ha eltéveszti vagy elírja a nevet, az olvasót egészen lelombozhatja.
Tisztelt Komáromi Patrik úr!
A kísérőlevél bevezető szövege
Miután sikerül az alaphangulatot megteremteni, vessen egy gyors pillantást kísérőlevél példánkra, melynek bevezetésével megkülönböztetheti magát a jelentkezők sokaságától. A pályázat melyik eleme a legmeghatározóbb? A betegek megnyerésének képessége? A helyi kamaszok körében elért fogszabályozási sikerei? A közös csapatmunka és annak fejlesztése?
A bevezető bekezdésben alapvető fontosságú, hogy kövesse az álláshirdetés kulcskifejezéseit, viszont szabadon bemutathatja a fogászat terén elért sikereit is. Mit tehet azért, hogy a fogászat vezetőjét további olvasásra ösztönözze?
"Fogorvosi karrierem elmúlt öt éve során átlagosan havonta több, mint 120 kamaszkorú beteggel foglalkoztam, és ezen idő alatt sok mindent megtanultam a serdülők lélektanáról. Jó eredményt úgy lehet elérni, ha a páciens megérti, a kezelés hogyan válik előnyére a szájhigiénia szempontjából és mindez hogyan eredményez végül egy tökéletes fogsort. A betegeimnél a fogszabályozási átlagnál 22%-kal korábban fejezhettük be a kezeléseket – remélem ezt az eredményt sikerül megismételnem a Belvárosi Fogászati Klinikánál is."
Milyen lenyűgöző tényt, egyéni sikert vagy személyes tapasztalatot oszthat meg az olvasóval? Mutasson fokozatosságot, hasonlítsa össze magát más fogorvosokkal és hozza jövendő főnöke tudomására mennyi időt töltött fogászati rendelőkben, ezzel megteremtve a tapasztalt munkaerő képzetét. Kísérőlevél mintánkban láthatja, hogy a szövegben több alkalommal is konkrét adatokkal támasztottuk alá az elért eredményeket.
A kísérőlevél nem csupán a feladatok és kötelezettségek felsorolása - sokkal inkább az állásinterjún részletiben is elmesélhető "történetek bevezetése". A számok és adatok említésével még egyedibbé varázsolhatja levelét és a HR-vezető valószínűleg el is gondolkodik: "Vajon ez hogy sikerült neki?"
A kísérőlevél bevezetésének célja: A jelentkezésben kifejthető fogászati történet kiválasztása. A HR-vezető meggyőzése a levél további tartalmának elolvasásáról.
Szakértői Javaslat: Válasszon hasonló megjelentést önéletrajzához és kísérőleveléhez
Ha a CVapp.hu kísérőlevél sablonjai közül választ, keresse meg a hozzá illő önéletrajz sablont is! Természetesen a két dokumentum tartalmának szintén szinkronban kell lennie, és ha ezt az összhangot még a képi megjelenítésben is kiemeli, jelentkezése még rendezettebbnek fog tűnni. A cél, hogy a személyzeti osztályon megjegyezzék az önéletrajzot és arra gondoljanak: "ó, igen, az a kísérőlevél Gáboré!".
Fogorvosi karrierem elmúlt öt éve során átlagosan havonta több, mint 120 kamaszkorú beteggel foglalkoztam, és ezen idő alatt sok mindent megtanultam a serdülők lélektanáról. Jó eredményt úgy lehet elérni, ha a páciens megérti, a kezelés hogyan válik előnyére a szájhigiénia szempontjából és mindez hogyan eredményez végül egy tökéletes fogsort. A betegeimnél a fogszabályozási átlagnál 22%-kal korábban fejezhettük be a kezeléseket – remélem ezt az eredményt sikerül megismételnem a Belvárosi Fogászati Klinikánál is.
A kísérőlevél törzsszövege (középső szakasz)
A fogorvosi kísérőlevél törzsszövegének nyelvezete emlékeztessen egy orvosi szaklapban megjelent cikkre. Olyan szakkifejezéseket használjon, amit a kollégáival is megszokott. Mutasson be olyan jellegű helyzeteket, melyek a jövendő munkakörében nagy valószínűséggel előfordulhatnak.
Képzelje magát a fogászati rendelő vezetőjének a helyébe és gondolja végig, mit tartana a legfontosabbnak egy új fogorvos-kolléga felvétele során. Képes nagyszámú beteg ellátására? Rendelkezik állkapocs-sebészeti tapasztalattal? Általában milyen jellegű fogászati ellátásokat végez? Hogyan tud alkalmazkodni munkatársához csapatmunka során? Hogyan jellemeznék a betegek a kezelés közbeni viselkedését?
Ez csupán néhány példa, viszont ha a kísérőlevél és az önéletrajz olvasása során a fogászat vezetője nem talál választ egyes "meghatározó kérdéseire", az állásinterjú megszervezése során kétségei lesznek a jelölt alkalmasságát illetően. Természetesen mindent nem lehet pár sorba belesűríteni; de néhány kérdésre próbálja megadni a választ. Könnyen megállapítható, hogy ki fektetett időt és energiát jelentkezése összeállításába.
Ne a könnyebb utat válassz: kötelezettségei helyett meséljen eredményeiről. A pályázók többsége úgy véli, hogy az álláshirdetés szövegének lemásolásával jelezheti, hogy tökéletesen el tudnál látni a munkakör feladatait. Azonban a hirdetés konkrétumainak felsorolásával Ön is csak egy lesz a sok közül. Minél részletesebben meséli el saját történetét, annál jobban fognak emlékezni Önre. Nem kell a teljes történetet leírnia - csak annyit, amivel felkeltheti az olvasó érdeklődését.
A kísérőlevél törzsszövegében megjelenített történet elmesélésre az egyik legjobb megoldás az úgynevezett STAR (Situation, Task, Action, Result) módszer. Mutassa be az adott helyzetet (Situation) és a megoldandó feladatot (Task), majd részletezze az alkalmazott műveleteket (Action) és ezek pozitív eredményeit (Result). Az alábbiakban kísérőlevél példánk erre vonatkozó szövegrészletét olvashatja:
"Mivel a jelenlegi munkahelyemen a fiatal szakemberek viszonylag gyorsan váltják egymást és gyors egymásutánban három munkatársam is távozott, így 60%-kal megnövekedett a hozzám került kamaszkorú fogszabályzással kezelt páciensek száma. Fogászati asszisztensemet kiképeztem a bonyolultabb esetek kezelésére is és heti 14 órával több munkaidőt vállalatam az új munkatársak felvételét megelőzően. Rendelőnk munkáját és törekvéseit központi irodánk is elismerte."
A kísérőlevél középső része alkalmas kiemelkedő erényeinek megcsillogtatására.
A kísérőlevél törzsszövegének célja: Miben változtatja meg az új munkaerő a fogászat korábbi munkavégzési rutinját? A karrierje során megtörtént esetek közül melyek illenek leginkább az adott pályázathoz?
Jelenlegi munkakörömben egy 40 millió forintos éves bevétellel rendelkező rendelő vezető fogorvosként dolgozom, melynek keretében teljes felelősséggel tartozom a fogszabályzási kezelésekért. Aktívan segítem és felügyelem az újonnan végzett fogorvosok munkáját. Eddig több, mint 15 nálam gyakorlatot szerzett fogorvos nyitott saját rendelőt, illetve távozott egy magasabb beosztású pozíciót elfogadva.
Mivel a jelenlegi munkahelyemen a fiatal szakemberek viszonylag gyorsan váltják
egymást és gyors egymásutánban három munkatársam is távozott, így 60%-kal megnövekedett a hozzám került kamaszkorú fogszabályzással kezelt páciensek száma. Fogászati asszisztensemet kiképeztem a bonyolultabb esetek kezelésére is és heti 14 órával több munkaidőt vállalatam az új munkatársak felvételét megelőzően. Rendelőnk munkáját és törekvéseit központi irodánk is elismerte. A helyreállító fogászat területén végzett munkámért eddig öt munkahelyi elismerésben részesültem és a legösszetettebb esetek közül több, mint 1100-at személyesen kezeltem.
A fogorvos munkakör kísérőlevelének lezárása (összefoglalás és elköszönés)
A kísérőlevél befejezését többféle módon is megfogalmazhatjuk, de egy fogorvos esetében különösen fontos, hogy a lezárás szakértelmet és hozzáértést sugalljon. Legyen magabiztos saját erényeit illetően! Vegye a bátorságot és kérjen személyes állásinterjút.
Mivel a kísérőlevél személyesebb hangvételű, ha bemutatja munkatársaival és betegeivel kialakított kapcsolatát, ezzel nagy eséllyel lehetőséget kap egy személyes elbeszélgetésre. A karrierje állomásainak leírásánál és a rideg tényeknél sokkal fontosabb, hogy a levél olvasása érzelmeket váltson ki a HR-vezetőből.
A "Tisztelettel:" és a "Köszönettel:" kifejezések általánosságban elfogadott elköszönési formák és semmi okunk nincs a hagyományos formai megoldások felhagyására.
A szakasz célja: A kísérőlevél magabiztos lezárása, állásinterjú kérése és pozitív benyomás keltése.
Szakértői Javaslat: Saját magát mindig a legesélyesebb jelentkezőként tüntesse fel
Abban a pillanatban, mikor az álláskeresés során bármely pillanatban meginog a saját magában vetett hite, azzal az HR-vezetőben is kétségeket ébreszt alkalmassága iránt. Éppen ezért, kerülje az önkritikus megjegyzéseket. "Biztosan nálam képzettebb pályázók is jelentkeznek az állásra, viszont én sokkal keményebben fogok dolgozni." - soha ne írjon ilyeneket és ehhez hasonlókat.
Legyen büszke sikereire - elegendő, ha önmagukban bemutatja eredményeit, ne hasonlítsa őket össze másokéval.
Szívesen ellátogatnék rendelőjükbe, hogy személyesen is megtapasztalhassam az Önöknél előforduló kihívásokat, valamint megbeszélhessük miben lehetnék csapatuk segítségére.
Tisztelettel: Dr. Farkas Sára