Az agrármérnök az a szakember, aki az alkalmazott tudományok révén képes ételt varázsolni asztalunkra. Viszont ők maguk sem maradhatnak ellátás nélkül, ezért első lépésként össze kell állítaniuk egy kiemelkedő agrármérnök önéletrajzot.
Hogyan írjunk önéletrajzot agrármérnökként
Az agrármérnökként összeállított önéletrajz ne legyen egy oldalnál hosszabb és tartalmazza az alábbi öt részt:
- Fejléc
- Összegzés/profil
- Szakmai tapasztalat
- Végzettség
- Készségek
A fejléc a dokumentum azon része, ahol megadhatja nevét, foglalkozását, postai címét, telefonszámát és e-mail címét; ezek az adatok egyből az oldal tetején jelennek meg. Ha rendelkezik LinkedIn-oldallal vagy más, szakmai eredményeit összefoglaló weboldallal, azt is itt tüntetheti fel. A kapcsolattartási adatok bemutatása mellett a fejléc fontos feladata, hogy vonzó dizájnelemeivel megragadja az olvasó figyelmét, és már az első pillanatban pozitív benyomást keltsen.
Profil összegzés példa
A profil szakaszban lehetősége nyílik legjelentősebb sikereinek bemutatására. Itt kettő-négy mondatban kell megfogalmaznia, mit tud Ön hozzátenni a munkaköri feladatokhoz. Ez egyben azt is jelenti, hogy "szerény kérkedéssel" bemutatja elért eredményeit és szakmai sikereit. Mindenképpen legjelentősebb projektjeire helyezze a hangsúlyt, kiemelve, mit tett Ön a sikerért. Ha adatokkal is alá tudja támasztani hatékonyságát, akár termékek, akár folyamatok vonatkozásában, ne habozzon, számszerűsítse eredményeit!
Ha agrármérnökként egy adott területre, például vízvédelemre, öntözőrendszerekre, esetleg haszonállatok tartására szakosodott, ebben a szakaszban számoljon be erről is.
Tekintse meg az alábbi, példaként összeállított tartalmunkat.
Újításokban jártas és tapasztalat agrármérnökként állást keresek. A mezőgazdasági termelékenység növekedése érdekében gyakorlattal rendelkezem a sokrétű problémák azonosításában és megoldásában. A megfelelő talajkezelés, a talaj minőségének megőrzése és a vízminőség fenntartása érdekében folyamatos kapcsolatban vagyok a gazdákkal és a gazdaságokkal. Tapasztalattal rendelkezem a növénytermesztés fejlesztése terén és célom a legmagasabb fokú ügyfélelégedettség elérése.
Szakmai tapasztalat példa
Agrármérnöki önéletrajzában szakmai tapasztalatai révén mindenképpen be kell mutatnia, hogy képes a mezőgazdasági berendezések műszaki problémáinak kezelésére és hatékonyan végzi munkáját. Szakmai tapasztalatainak felsorolásával hívja fel a figyelmet mérnöki szaktudásának alkalmazására éppúgy, mint a biológia tudományban szerzett kiváló ismereteire. Nem elég, ha azt állítja rendelkezik ezekkel a készségekkel, be is kell mutatnia gyakorlati alkalmazásukat.
Ebben a szakaszban használja korábbi állásai során elért sikereit és ezeken a példákon keresztül mutassa be milyen, a mezőgazdaságban felmerülő problémákra sikerült megoldást találnia. A lista minden elemére tekintsen lehetőségként, ahol egy adott probléma bemutatását követően elmagyarázhatja, hogyan oldotta meg a helyzetet és a megoldás milyen eredményeket hozott. A feladatok egyszerű felsorolásával nem tudja kellőképpen bemutatni sem problémamegoldó, sem vezetői képességeit.
Sorolja fel az összes agármérnöki végzettségéhez kapcsolódó pozícióit, illetve azokat a munkaköröket, ahol a feladatok és/vagy szükséges készségek szorosan kapcsolódtak jelenlegi foglalkozásához. Tekintse meg az alábbi, példaként összeállított tartalmunkat.
Agrármérnök, Maschinenring Magyarország Kft., Kisbér
Július 2020 — Június 2020
- A projektcélokra és az összesített mezőgazdasági feladatokra vonatkozó adatok összegyűjtése és rögzítése.
- Rendszeres megbeszélések a gazdákkal és gazdaságokkal az összetett mezőgazdasági rendszerekkel kapcsolatos igényeikről.
- Mérnöki stratégiák hatékony alkalmazás a problémák megoldására, valamint a hatékonyság és a biztonság növelésére.
- Számos gépészeti frissítés és javítás sikeres kezelése.
- Költségvetési keret követése és ügyfélelégedettség biztosítása.
Agrármérnök, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, Baja
Október 2017 — Június 2020
- Műszaki és elektromos rendszerek hatékony tesztelése különféle mezőgazdasági és építőipari berendezéseken.
- Hibaelhárítási technikák alkalmazása, szükség szerint.
- Teszteredmények dokumentálása és közzététele.
- Egyéni munkavégzés és csapatban teljesített feladatok.
Végzettségek szakasz példa
Agrármérnökként rendelkeznie kell legalább egy alapfokú, szakirányú diplomával, lehetőleg agrármérnöki vagy biomérnöki végzettséggel. Ha már több éves szakmai gyakorlattal büszkélkedhet, a végzettségek szakasz legyen inkább rövid, kizárólag diplomáit és vonatkozó tanúsítványait sorolja fel. Azonban amennyiben még kezdőnek számít az adott területen vagy a munkaerőpiacon, érdemes minden kapcsolódó tanfolyamot, elismerést, sőt akár kiemelkedő érettségi eredményét is megemlítenie. Ha mesterdiplomával vagy annál magasabb végzettséggel rendelkezik, középiskolai tanulmányait akár ki is hagyhatja a felsorolásból. Tekintse meg az alábbi, példaként összeállított tartalmunkat.
Agrármérnök alapszak, Neumann János Egyetem, Kecskemét
Szeptember 2013 — Június 2020
Készségek szakasz példa
A készségek szakasz pontosan azt takarja, amit az elnevezés is sugall: ez készségei és képességei felsorolása. Ennek ellenére hiba lenne lebecsülni fontosságát. Itt számos lehetősége nyílik bebizonyítani, hogy valóban egy sokoldalú szakember.
Az ideális jelölt nem csupán kiváló agrármérnök és jóval több rejlik benne a biológiai ismereteknél. A stabil elemzői képességek mellett rendelkeznie kell a mezőgazdasági folyamatok, gépek és felszerelésének alapos ismeretével is. Ezek a tudásalapú, vagyis munkakör-specifikus készségek, melyek elengedhetetlenek az állás feladatainak elvégzéséhez. Azonban a munkáltatók kíváncsiak arra is, mennyire jól kommunikál, mennyire rendezett és milyen egyéb szociális készségekkel rendelkezik. Legyen a lehető legkonkrétabb. Például, ha a felsorolásban megemlíti szoftverismereteit, pontosan nevezze meg melyik szoftverről van szó. Készítsen egy listát, melyben felsorolja összes létező készségét és képességét. Ezután ezek közül válassza ki a megpályázott álláshoz leginkább illő féltucat elemet. A listát - és az egész önéletrajzot - mindig igazítsa az adott álláshirdetéshez, hiszen csak így növelheti esélyeit. Igyekezzen olyan készségeket feltüntetni, melyekben kiemelkedően teljesít, vagy amivel kevesen rendelkeznek, ezzel kiemelkedhet a többi pályázó által is használt, megszokott készségek közül.
- Kritikai gondolkodás
- Mérnöki stratégiák
- Biológiai ismeretek
- Széleskörű mezőgazdasági ismeretek
- Döntéshozatali készségek
- Problémamegoldás