Példa a szakács munkakör kísérőlevelének legjobb formátumára
A kísérőlevél fejléce
Szakácsként megírt kísérőlevelének fejlécével két fontos célt kell elérnie. Az első, hogy könnyen megtalálják a levelet. Az éttermekben mindig nagy a sürgés-forgás. Az állás megpályázása során egy olyan kísérőlevélre van szüksége, melyen a tulajdonos vagy a személyzetis könnyen elolvashatja nevét és személyes adatait, és gyorsan kapcsolatba léphet Önnel.
A fejléc másik fontos feladata, hogy letisztult megjelenésével és a szokásostól kissé eltérő formai elemeivel emlékezetessé tegye pályázatát. Egy meghirdetett szakács állásra általában rengeteg jelentkezés érkezik, viszont a fejléc segíthet a figyelem felkeltésében és szakmai tudását kiemelheti a tömegből.
A kísérőlevél megszólítása
Bár a megszólítás a levél legrövidebb része, a szerepe rendkívül fontos - megalapozza a levél többi részének udvarias és tiszteletteljes hangvételét. Válasszon az étteremhez fűződő viszonyának megfelelő megszólítást!
Például, ha a tulajdonost vagy az étteremvezetőt közelebbről ismeri, választhatja a "Kedves" üdvözlés és az utónév kombinációját, különösen, ha a levelet e-mail szövegeként készül elküldeni. Ha nem ismeri a címzettet, inkább a "Tisztelt" megszólítást javasoljuk, a teljes névvel, ezzel a megoldással nem nagyon lehet mellé nyúlni.
A kísérőlevél bevezető szövege
A beérkező leveleket olvasó elfoglalt étteremvezető vagy tulajdonos számára a bevezető döntő fontossággal bír. Az első két mondat elolvasásával valószínűleg már el is dönti, hogy érdemes-e a levelet végig elolvasni, vagy sem. Ezért a bemutatkozásban a lehető legjobb formáját kell mutatnia.
Számos mód létezik az olvasó figyelmének felkeltésére, mellyel egyben megfelelő hozzáállását és a közös csapatmunka iránti elkötelezettségét is kifejezheti. Egy, a témához kapcsolódó rövid történet, egy meglepő tény vagy érdekes személyes vélemény mind-mind kiváló megoldás. Csak arra ügyeljen, hogy mindig fogalmazzon tömören, hogy az olvasó azonnal érthesse a lényeget.
A kísérőlevél törzsszövege (középső szakasz)
A kísérőlevél törzsszövegében részletesebben bemutathatja a megpályázott szakács pozíció betöltéséhez szükséges tapasztalatait és képesítéseit. Ez a kísérőlevél leghosszabb szakasza, ezért ha az könnyebbséget jelent a megfogalmazásban, nyugodtan feloszthatja két rövidebb részre.
Elsőként a szakácsként megszerzett legjelentősebb tapasztalatairól és eredményeiről számoljon be. Ehhez kiváló megoldás az úgynevezett STAR (Situation, Task, Action, Result) módszer. Mutassa be az adott helyzetet (Situation) és a feladatot (Task), majd részletezze az alkalmazott műveleteket (Action) és ezek pozitív eredményeit (Result).
A második rövid részben beszélhet tudásalapú és szociális készségeiről, valamint a megszólított munkáltatónál elérni kívánt céljairól. Emellett megemlítheti, hogy milyen területeken tudna segítséget nyújtani, mit talál különösen vonzónak az adott étterem működésében és milyen területeken szeretne fejlődni.
A kísérőlevél összegzése és lezárása
Most, hogy már bemutatta erősségeit, elérkezett a kísérőlevél pozitív hangvételű, udvarias lezárásának ideje. Ennek az egyik módja valamilyen felszólítás alkalmazása. Ezzel a mondattal kifejezi az állás iránti lelkesedését és arra ösztönzi az olvasót, hogy lépjen kapcsolatba Önnel.
A lezáró bekezdésben a rendelkezésre álló helytől függően ismét megadhatja elérhetőségeit.
Ezután zárja le a levelet a megfelelő búcsúzással. A megszólítástól függően választhat az "Üdvözlettel:" és a "Tisztelettel:" megoldások közül.