Hogyan mutatkozz be?

Egy erőteljes bemutatkozás megalapozhatja az interjú sikerét, és biztosítékot jelenthet a képességeiddel kapcsolatban mind az interjúztatónak, mind neked. Tudj meg mindent arról, hogyan készíts magabiztos, emlékezetes bemutatkozást!
Paul Drury:
Szövegíró / HR-szakértő
Frissítve: 17 december 2024

A bemutatkozás olyan, mint egy film első jelenete vagy egy sportmérkőzés első féliedeje – a közönség egy pillanat alatt ráérezhet, hogy mi lesz a következő fordulat. Az, ahogyan bemutatkozol, mindenféle beszélgetést elejét meghatározza, akkor pedig különösen fontos, ha munkát szeretne kapni. 

Az erőteljes bemutatkozás hasznos beszélgetéseket indít el. Kimutatták, hogy a tudatalattinnk azonnal működésbe lép, amint új emberrel találkozunk, és eltart egy ideig, amíg a tudatos (racionális) elme elegendő információval rendelkezik ahhoz, hogy beérje a tudatalattiban már elindult folyamatokat. Minél több releváns információval tudjuk táplálni hallgatóságunk racionális elméjét a bemutatkozásunkban, annál gyorsabban fog mindkét elme, a tudatos és a tudatalatti kiegyezni egy érvényes első benyomásban.

A bemutatkozás módja minden álláskeresési szituációban kulcsfontosságú - akár online vagy személyes kapcsolatépítésről van szó, akár e-mailben mutatkozol be, akár egy interjún találkozol valakivel. Az álláslehetőségek attól függnek, hogy a bemutatkozásod a megfelelő hangot üti-e meg. Az alábbiakban néhány dolgot viszgálunk meg arról, hogyan készítsd el a bemutatkozásod:

  • 6 dolog, amire gondolnod kell, amikor bemutatkozol
  • Hogyan mutatkozz be egy interjún
  • Bemutatkozás e-mailben
  • Bemutatkozás a toborzónak
  • Hogyan mutatkozzunk be online?

A bemutatkozás a helyzettől és attól függően változik, hogy milyen értéket képviselsz az egyes beszélgetésekben. Mit mondhatsz magadról, ami arra készteti a hallgatót, hogy azt gondolja: „Vajon mi lesz a következő, amit mondani fog?”

Szakértői javaslat

Mi minősül szakmai bemutatkozásnak? Minden beszélgetés kezdetén hasznos, ha a hallgatónak van egy olyan érzése, hogy ki vagy te, mivel foglalkozol, és miért érdemes veled beszélgetni. A szakmai bemutatkozás azokra a „munkahelyi” szempontokra fókuszál, hogy miért érdemes veled beszélgetni. Azt kell elérned, hogy a beszélgetés során felketsd a partnered érdeklődését.

6 dolog, amit a bemutatkozáskor érdemes szem előtt tartani

Lehet, hogy csak néhány rövid mondatod van a bemutatkozásra, de amikor sok mondanivalód van, ezek a mondatok döntő fontosságúak a beszélgetés első néhány percének irányításában. Mindig lehetséges, hogy az emberek témát váltanak, de ideális esetben azt kell elérned, hogy ezek a beszélgetést megnyitó mondatok grödülékenyen és természetesen hagnozzanak el, ezáltal segítve azt, hogy a beszélgetésben részt vevő felők megnyílhassanak.

Ne kezdj túl hosszú bevezetőbe! Előfordulhat, hogy félbeszakítanak, mielőtt a lényegi részhez érnél. Mutasd be beszélgetőpartnere(i)dnek, hogy beszélőnek és hallgatóságnak is egyaránt ideális vagy. Íme, néhány további tanács arra vonatkozóan, hogyan mutatkozz be hatékonyan, és hogyan kezdj el egy eredményes beszélgetést:

1. A bevezetésnek relevánsnak kell lennie a hallgatóságod számára

Ha a bevezetéssel nem éred el a megfelelő célt, akkor a beszélgetőpartnered elgondolkodik, hogy mit is keres ott veled abban a helyzetben. Ne hagyd kételkedni a hallgatóságod, hogy te vagy az a személy, akivel akkor és ott beszélgetniük kell! Tervezd meg előre a bevezetőt, és ejtsd rabul a hallgaóságod azzal, hogy bepillantást engedsz a világodba. A efféle nyitottság és őszinteség ösztönösen pozitív benyomást kelt.

Kapcsolódó cikk
Hogyan írjunk kísérőlevelet munkatapasztalat nélkül
Ha még nincs sok tapasztalata a megpályázott területen, egy kísérőlevél megírása megterhelőnek tűnhet. Nagy a kísértés, hogy a jelentkezést kísérőlevél nélkül küldje el, viszont ez szarvashiba lenne.

2. Ne a pozíciód megnevezéséről, hanem magáról a munkakörödről beszélj

A bemutatkozásod során ne említs semmi olyat, amit az önéletrajzában félkövér betűkkel (vagy a az oldal tetején) már leírtál. Egy interjú során már minden toborzónak világos lesz a pozíciód neve, ezért inkább azt mondd el, hogy mit tudsz tenni az adott munkahelyért, mivel tudsz hozzájárulni a további sikereikhez, valamint, hogy miért vagy ott. Fogalmazz tényszerűen, és tűnj ki a többi jelentkező közül!

Szakértői javaslat

Hogyan válaszd ki, hogy milyen élményeket említs a bevezetődben? A tapasztalatod között biztosan van néhány, amely minden potenciális munkáltatót lenyűgöz majd. Olyasmikre gondolj, ami arra készteti a toborzókat, hogy minél többet akarjanak megtudni rólad. Egy hatásos bemutatkozás megteremti az alapot egy izgalmas beszélgetéshez.

3. Ossz meg egy érdekes tényt arról, hogy miért vagy ott

Ahogyan az önéletrajzodnak is a lehető legegyedibbnek kell lennie, arra kell törekedned, hogy a bemutatkozásban elmondottakat is a saját személyiségedhez illeszkedőre szabd. Törekedj arra, hogy úgy térj el az átlagtól, ami miatt alig fogják várni a toborzók, hogy minél többet tudjanak meg rólad. Gondolj magadra úgy, mint egy egyszemélyes színdarab főszereplőjére, aki egymaga tartja fenn az egész közönség érdeklődését.

4. Légy eredeti és emlékezetes

Lehet, hogy egy beszélgetés elején nem tűnik olyan fontosnak, hogy emlékezetes légy, de ha van valami olyan, amit szeretnél a beszélgetés során végig központi gondolatként megtartani, akkor már rögtön a nyitóbeszédedben említsd azt meg. Éreztesd a hallgatóságoddal, hogy „ez vagyok én, és ezt a dolgot tartom fontosnak”.

Kapcsolódó cikk
A konceptuális készség fogalma és néhány példa
Tételezzük fel, hogy jelentkezik egy állásra és hirtelen megkérdezik Öntől, hogy milyen konceptuális készségekkel rendelkezik. Egyáltalán nem meglepő, ha el kell gondolkoznia a válaszon, hiszen ezzel a kifejezéssel az álláshirdetésekben nem nagyon találkozunk. Nézzük meg, mit is jelöl a konceptuális készség fogalma! Ezt az ismeretet akár az álláskeresés, akár a munkavégzés során jól hasznosíthatja.

5. Olvasd a szobát, és légy jó megfigyelő 

A bevezető tartalma fontos, ezért rá kell érezned a hallgatóságodra, az igényeikre, az elvárásaikra. Röviden: anticipálnod kell. A munkainterjú során próbáld felmérni az adott cég vállalati kultúrájának elemeit, és azokhoz megfelelően igazítsd a használd nyelvezetet és az elmondani kívánt történeteket. Ne hagyj kétségeket, mert az szinte sosem végződik jól, ha már az első mondatod után azt érzik, hogy „nem biztos, hogy ez az illető a jó választás, de majd meglátjuk”.

6. Vezesd át a hallgatóságod a beszélgetés következő részébe

Miután elmondtad, hogy ki vagy és miért vagy ott, a bemutatkozás utolsó részének egy „nos, erről szeretnék itt beszélgetni magukkal” átkötésnek kell lennie. A hallgató ezután a bemutatkozásból kiindulva tudja majd levonni a következtetéseket, és a beszélgetés remélhetőleg az általad kigondolt irányba fog tartani.

Szakértői javaslat

Hogyan kezdj neki a bemutatkozásnak? A bemutatkozás egyik legjobb módja, ha a másik fél várakozásait számításba veszed. Egyáltalán ne magadról beszélj. Gondold végig, mit szeretne a másik kihozni a beszélgetésből, és oszd meg magadról azt a dolgot, ami a leginkább felkelti az érdeklődésüket az elvárásaik okán. A célod, hogy elérd, hogy azt gondolják: „Ez igen, mintha olvasna a gondolataimban”.

Kapcsolódó cikk
A meggyőző karriercél megfogalmazása - útmutató a szakmai sikerhez
Fedezd fel, hogyan írj meggyőző karriercélt! Útmutatónk segít kiemelkedni a tömegből, bemutatja a karriercél elemeit, és 15 gyakorlati példát kínál különböző helyzetekre. Tanulj meg olyan célkitűzést írni, amely új lehetőségeket nyit meg előtted a 2024-es munkaerőpiacon!

Hogyan mutatkozz be egy interjún?

Minden interjú stresszhelyzetet jelent, de egy átgondolt és informatív bevezető nyugtatólag hathat rád, és megalapozhatja a kellemesebb hangulatot. Az interjúztató dönthet úgy, hogy saját kérdéssel kezd, így előfordulhat, hogy az első néhány mondatodba bele kell illesztened a bemutatkozásod. Az interjúk gyakran kezdődnek egy úgynevezett nyitott, „meséljen magáról” jellegű kérdéssel.

Példa

Toborzó: „Meséljen magáról!”

Jelölt: "Jó napot kívánok! A szenvedélyem a klasszikus autók szerelése, és értek ahhoz, hogyan leheljek új életet még a legsiralmasabb állapotban lévő klasszikus modellekbe is. Különösen a sportautók érdekelnek, és alapító tagja vagyok Magyarország legnagyobb sportautó-szerelői társaságának. A karrierem során több mint 3000 autót javítottam meg. Nincs olyan típusú sportkocsi, amelynek ne néztem volna már be a  motorházteteje alá. Magabiztosan állíthatom, hogy az egész szakma irigyli azt, ahogyan az ügyfelek között a nevem egyet jelent a klasszikus autókkal kapcsolatos szakértelemmel."

Hogyan mutatkozz be e-mailben?

Az e-mailben történő bemutatkozás kicsit hosszabb lehet, mint egy tipikus, szóban történő bemutatkozás, mivel általában egy levél elolvasására több időt szánunk, mint amennyit egy beszélgetés elejére. Ennek ellenére szorítkozz a lényegre, és ne feledkezz meg a cselekvésre felhívásról. Ha azt akarod, hogy egyáltalán nekifogjanak az önéletrajzod elolvasásásnak, adj rá nyomós okot!

Példa

Kedves Kovács úr!

Én vagyok a felelős azért, hogy tavaly három vezető termékcsalád kapcsán is elvesztették piaci részesedésük 25%-át. Mivel azonbasn az előző munkaadóm más stratégiai irányba halad, ezért úgy éreztem, hogy itt az ideje a váltásnak.

Márkakezdeményezéseim 84 millió forintos profitnövekedést eredményeztek, és két termékkampányom nyert számtalan iparági díjat. Úgy tudom, hogy Ön most készül vállalkozása kreatív felülvizsgálatára, és úgy érzem, hogy én lehetek az, aki segíthet változásokat elérni a vállalatánál, valamint abban is, hogy újra megszólítsák a régi ügyfeleiket.

Szakértői javaslat

Hogyan mutatkozz be kreatívan? Eleinte ne légy túlzottan kreatív! Állj ellen a kísértésnek, hogy azonnal a hallgatóra zúdítsd a veled kapcsolatos információáradatot. A hallgató érzékszerveit a megjelenéseddel és a testbeszédeddel kapcsolatos benyomások fogják lekötni, ezért egyszerű, de erőteljes bemutatkozásra törekedj. A kreativitás később jöhet, ha már megvan az osztatlan figyelem.

Kapcsolódó cikk
A legjobb önéletrajz formátum 2024 (+ingyen példák)
Három elterjedt önéltrajz formátumot különböztetünk meg: időrendi, kompetenciaalapú és kombinált. Az alábbiakból megtudhatja, melyiket érdemes választania.

Hogyan mutatkozz be egy toborzónak?

A legtöbb toborzónak telefonon mutatkozol be. Mivel elsősorban azt szeretnék tudni, hogy miért vagy alkalmas az adott munkakör betöltésére, ezért először kérdezz meg néhány, a mukával kapcsolatos részletet. Ezután légy talpraesett, és tereld a beszélgetést a neked megfelelő irányba. A bemutatkozásodban lelkesedést kell mutatnod a munkakör iránt, különben nem biztos, hogy úgy gondolják, hogy eléggé akarod a pozíciót.

Példa

(telefonbeszélgetés)

Jó reggelt, a nevem Horváth Attila. Érdekel az üzletvezetői pozíció, amelyet a weboldalukon hirdettek meg. Az elmúlt hét évben kisboltok vezetőjeként dolgoztam, három és hatezer SKU közötti üzletek vezetésével, többnyire központi üzleti negyedekben. Két kiskereskedőnél számos új, az üzlet megnyitásával kapcsolatos projekten dolgoztam, és úgy érzem, megfelelő lenne. Szívesen elküldöm önéletrajzomat, hogy bővebben is áttekinthessék a szakmai tapasztalataimat.

Szakértői javaslat

Mi a teendő, ha idegesnek érzed magad a bemutatkozáskor? Mély levegővétellel nyugtasd meg az idegeidet, mielőtt új emberrel találkozol, hogy bemutatkozz. Soha nem tudhatod, hogy az illető ideges típus-e, ezért légy olyan nyugodt és magabiztos, amennyire csak tudsz az adott helyzetben. Emlékeztesd magad, hogy érdekli őket, amit mondani akarsz, és légy nyitott, hogy reagálj arra, amit mondanak. Amint elkezdődik a kétirányú beszélgetés, az idegesség nyomtalanul el fog tűnni.

Hogyan mutatkozz be online?

Az online bemutatkozás szépsége abban rejlik, hogy a toborzót vagy a potenciális munkaadót a LinkedIn-profilodra irányíthatod. A bemutatkozásodnak ezért erőteljesnek és lényegre törőnek kell lennie, mert ha úgy érzik, hogy már eleget hallottak, nem biztos, hogy átkattintanak a profilodra. A bemutatkozásod fő célja, hogy rávedd a toborzókat a LinkedIn-profilod megtekintésére.

Példa

(LinkedIn-üzenet)

Kedves Nagyné!

A LinkedIn-bejegyzésében olvastam az elérhető pozícióról, és szeretnék jelentkezni az állásra. Hét éve dolgozom tanársegédként egy sajátos nevelési igényű gyermekekkel foglalkozó iskolában, és most, hogy megszereztem a tanári képesítésemet, szeretnék tanárként elhelyezkedni. Remélem, hogy a tapasztalatom és a LinkedIn-profilomon található ajánlások felkeltik az érdeklődését. Ha így van, szívesen tudnék meg többet a pozícióról, és elküldeném az önéletrajzomat is.

Szakértői javaslat

Mi a teendő, ha nem vagy biztos abban, hogyan mutatkozz be? Ilyen esetben mindig hasznos lehet a családdal vagy barátokkal beszélgetni. A bemutatkozást igénylő helyzet számunkra fontos ismerősökkel történő átbeszélése kontextust adhat, és segíthet abban, hogy a lehető legjobb módon pozícionáld majd magad az éles helyzetben. Egy másik, friss nézőpont mindig előnyös lehet, mert lehet, hogy megmutat valamit, amire még nem gondoltál.

Legfontosabb tanulságok

  • A szakmai bemutatkozás csak a beszélgetés kezdete.
  • A bemutatkozás mindig a helyzettől és az általad képviselt értéktől függ.
  • Mondd el, mivel foglalkozol – légy releváns és érdekes.
  • Oszd meg a „személyes miértedet” – fedd fel előttük, miért érdemes beszélni veled.
  • Győzd le az idegességet, fogalmazz röviden, és hagyj időt a válaszukra.
  • Gondoskodj arról, hogy a bemutatkozás végén elinduljon a párbeszéd.
  • Az önéletrajzodhoz hasonlóan a bemutatkozásodnak is egyedinek kell lennie.
Készítse el önéletrajzát 15 perc alatt
Használjon szakszerű, gyakorlatban tesztelt önéletrajz sablonokat, melyek a munkáltatók által kedvelt „önéletrajz-szabályok” szerint készültek.
Önéletrajzom Elkészítése