Az információtechnológia egy széles terület, ami nyitott ajtókkal vár. Mindössze annyit kell tenned, hogy olyan IT önéletrajzot fejlesztesz, ami az új pozíció iránti vágyad mögé oda teszi a karriered fénypontjait. Egy elfoglalt szakember vagy, aki fel akarja gyorsítani az álláskeresést. A Resume.io azért itt van, hogy segítsen.
Az önéletrajz útmutatóink és példáink 300+ foglalkozáshoz hatékony erőforrásokat kínálnak a következő állásod megszerzéséhez. Használd ezt a referenciát adattérképként az önéletrajzod fejlesztéséhez.
Ez az önéletrajz útmutató a hozzá tartozó IT önéletrajz mintával a következő témákat fedi le:
Az információtechnológiai szakemberek olyan pozíciókat töltenek be, ahol hardver- és szoftverprogramokat és rendszereket fejlesztenek, tesztelnek, hibamentesítenek és kezelnek.
A feladatuk a kódolástól az elemzésen át a menedzsmentig és az IT rendszerek más felhasználóinak támogatásáig terjedhet.
Mielőtt belevetnéd magad az IT önéletrajzod készítésébe, tudnod kell, milyen elemeket kell tartalmaznia. Az önéletrajzodnak szüksége van a következőkre:
A legjobb számítógépes programok elegánsak. Azaz nem pazarolnak kódsorokat. Hatékonyan teszik a dolgukat. Ugyanez igaz az önéletrajzodra is. Ezt a folyamatot azzal kezded, hogy egyértelmű üzenetet, hangnemet és stílust választasz, amit végig viszel majd a jelentkezéseden. Minden önéletrajznak, akárcsak minden kivitelezésnek, igazodnia kell az adott célközönség pontos igényeihez.
Végezz alapos kutatást! Nézz utána a cégnek, a filozófiájának és a stílusának. Tudj meg minél többet az ott dolgozókról. Próbáld megszerezni a HR-es nevét és a leendő főnöködét. Ez a munka megtérül egy olyan önéletrajzban, ami közvetlenül a céghez szól. A főnök nevének ismerete (és a róla szóló háttérinformációk) segíthet kapcsolatot teremteni, ami akár interjúhoz is juttathat.
Egy elegánsan megfogalmazott IT önéletrajz a következőket teszi:
Optimalizálás az ATS-re
Mint IT szakember tudod, hogy hogyan működnek az algoritmusok. Lehet, hogy te magad is terveztél egy Önéletrajzkezelő Rendszert. Mindenképp tisztában vagy vele, hogy könnyen fennakadhatsz a szkennelő és rendező szoftver rostáján és kieshetsz az állásért folytatott versenyből, ha nem optimalizálod az önéletrajzodat.
Elemezd az álláshirdetést a fontos kulcsszavakra és kifejezésekre, aztán győződj meg róla, hogy szerepelnek az önéletrajzodban. Ezt tedd meg minden egyes álláspályázat esetében, hogy a legjobb esélyt add magadnak ennek a kapuőr szoftvernek a legyőzésére.
Általában a szabványos, fordított időrendi formátumot ajánljuk. A toborzók és az ATS ezt kedvelik a leginkább. Erőteljesen épít a munkatapasztalat részre, ahol kiemelheted az elmúlt 10 évben szerzett tapasztalataidat.
Nagyon ajánljuk a fordított időrendi formátumot, de vannak más opcióid is. A funkcionális önéletrajz formátumot főleg a műszaki szakmáknál és specialistáknál használják (bizonyos tudományos állások esetében is), mert főleg a fontos, hiánypótló vagy összetett készségekre és kompetenciákra összpontosít, nem a munkatapasztalatra. Ennek az önéletrajz típusnak lesz egy nagyobb készségek része részletes magyarázatokkal, és egy erősen lecsökkentett munkatapasztalat része. A kombinált önéletrajz formátum ötvözi a két terület előnyeit, és különbözőképpen kivitelezhető (a speciális IT területeken dolgozók néha ezt a dokumentumtípust használják).
A hibrid formátum, ami a funkcionális és a fordított időrendi struktúra elemeit egyesíti, akkor működhet jól, ha most lépsz be a munkaerőpiacra vagy tapasztalt szakemberként változásra vágysz.
Az IT önéletrajz összefoglalója egy szabad fogalmazású bekezdés, ami lehetőséget ad egy rövid ismertetőre azt illetően, hogy ki is vagy. Az első 3-4 mondatod közül az első mutassa be a szakmai oldaladat, és szerepeljen benne egy kifejezést, ami a karrieredet összegzi. Aztán javasoljuk, hogy válassz ki egyet-kettőt a legnagyobb sikereid közül, és írj róluk egy-egy mondatot. Tartsd fenn az utolsó mondatot (ha úgy érzed, hogy szükséges) morzsaként, amit a HR-es követhet a telefonos interjún, vagy arra, hogy elmagyarázd, hogy az IT-ról alkotott filozófiád miatt miért illenél jól a kiszemelt céghez.
A legjobb összefoglalók a „Miért alkalmazzam Önt?” kérdésre válaszolnak úgy, hogy bemutatják, milyen könnyen beilleszkednél a munkakörödbe és oldanál meg a cég problémáit.
hálózati rendszer elemző önéletrajz minta
Tekintsd meg az IT önéletrajz mintánk összefoglalóját alább.
Innovatív szoftverfejlesztő vagyok 4 év tapasztalattal a hátam mögött (banki és pénzügyi szektor). Legutóbb az OTP Banknál dolgoztam a mobilbanki alkalmazás fejlesztői csapatában, ahol egy új fizetési funkciót vezettem be sikeresen, amely 10%-kal növelte a rendszer használati rátáját. Érdekelnek az új technológiák, mint például a mesterséges intelligencia alkalmazása a pénzügyi szolgáltatások esetében. Problémamegoldó hozzáállás, kreativitás és csapatszellem jellemez. A célom, hogy egy olyan innovatív csapat tagjaként dolgozhassak, ahol kibontakoztathatom a tehetségemet.
Az információtechnológiai önéletrajzod munkatapasztalat részében többet fogsz tenni, mint csupán felsorolni a feladatköreidet. Gondolj a sikeres eredményeidre, és hogy hogyan tudod ezekből a legtöbbet kihozni. Ne feledd, hogy egy sikeres csapat tagjának lenni azt mutatja, hogy jó csapatjátékos vagy.
Ha különleges műszaki specialistaként a funkcionális formátumot használod, ez a rész röviden felsorolja a munkáidat, és esetleg egy pár soros munkaköri leírást is tartalmaz pozíciónként.
Használd a STAR módszert az eredményeid kiemelésére:
Ahol lehet, támaszd alá az állításaidat adatokkal.
Alább egy rugalmasan alakítható munkatapasztalat önéletrajz mintát találsz.
Szoftverfejlesztő, OTP Bank, Budapest
Január 2019 — Jelenleg
Szoftverfejlesztő gyakornok, Kódoló Kft, Debrecen
Június 2017 — December 2018
A készségek részben ki fogod válogatni a 4-7 legvonzóbb készségedet. Honnan tudod, hogy melyek ezek? Az első forrásod az álláshirdetés. A leendő munkáltatód elmondja, mit akar, szóval győződj meg róla, hogy ezeket a készségeket szerepelteted az önéletrajzodban (ha tudod).
Ne felejtsd el, hogy a HR-esek azt nézik, megvannak-e a keresett készségeid, de emellett azt is, mely készségeidet tartod a legfontosabbnak kiemelni. A pozíciótól függően, érdemes legalább három puha ‒ más néven személyközi és alapkészség ‒ készséget is felvenned.
Íme néhány puha készség, amiket érdemes felvenned az IT önéletrajzodba: kommunikáció, szervezés, kritikai és elemző gondolkodás, kreativitás, projektmenedzsment, kitartás, problémamegoldás, leleményesség, kíváncsiság.
Alább egy készségek rész önéletrajz mintát találsz.
A végzettség rész a diplomáid és bizonyítványaid felsorolásából áll, ha rendelkezel ilyenekkel. Nem kell mást megadnod, csak a végzettségeket és a középiskola és főiskola/egyetem nevét, amennyiben releváns. Ha van mesterdiplomád vagy magasabb, kihagyhatod a középiskolát.
Ha sok műszaki tanfolyamot végeztél el vagy műszaki képzettségeket szereztél, akkor külön részt is létrehozhatsz nekik, vagy egyszerűen itt is felsorolhatod őket.
A 10 legnépszerűbb IT bizonyítvány közül 2021-ben 30% biztonsági témájú volt. A legnépszerűbb képesítés az ITIL, a CompTIA szerint.
Alább egy mintát találsz az oktatás rész formázásához.
Villamosmérnöki és Informatikai Kar (BSc), Mérnök informatikus, Budapesti Műszaki Egyetem
2017 — 2020
Mérnök informatikus
Ahogy korábban mondtuk, a legjobb programok a legelegánsabbak. Az önéletrajzod elrendezése és dizájnja is legyen elegáns, mértéktartó. Itt az a cél, hogy professzionális vizuális első benyomást kelts.
Hogyan éred ezt el? Legyen a dizájn egyszerű, elegendő üres hellyel. Használj könnyen olvasható betűtípusokat, és kerüld túlzó a színhasználatot. Hozz létre egy vonzó fejlécet, hogy az elérhetőségeid egyértelműen kiemelkedjenek, így a HR-es könnyen fel tud hívni az oly áhított interjú egyeztetéséhez.
Ha időt szeretnél megtakarítani úgy, hogy a formázásod professzionális maradjon, egy önéletrajz sablon jó megoldás lehet. Ezekkel az előre megtervezett elrendezésekkel a szövegírásra koncentrálhatsz, hiszen a vizuális elemek már adottak.