Az álláskeresés egyik legfontosabb eleme, hogy tudjuk hol találhatunk megfelelő állásokra és milyen pályázatot érdemes benyújtanunk. Ha a szakács munkakör kerül szóba, természetesen elsőre egy étterem jut eszünkbe. Azonban szakácsként sok más, alapvetően nem étteremként azonosított munkahelyen is el lehet helyezkedni. Sok vállalat és intézmény rendelkezik étkezővel, többek között kórházak, múzeumok, vidámparkok és kulturális létesítmények.
Mielőtt szakács önéletrajza összeállításának nekiállna, álláskeresőként érdemes feltennie magának néhány kérdést:
A konyhában megkerülhetetlen a csapatmunka, ezért a személyiség különösen nagy hangsúlyt kap. Az összegzés szakaszban kiemelheti együttműködési képességét és kiváló kommunikációs készségét. A bemutatkozásban megemlítheti korábbi tapasztalatait, tanulmányait (ha az álláshoz kapcsolódnak) és a konyhaművészetet érintő készségeit.
A önéletrajz összegzés szakasza, a rendelkezésre álló helytől függően, 3-5 mondatból áll. Ennyi lehetősége van a bemutatkozásra és a legjobb munkatapasztalatai összegzésére. Hogyan tud együtt dolgozni a konyhai személyzettel? Nyomás alatt is derűs tud maradni? Akkor is segít, ha minden kötél szakad? Nagy forgalom esetén is nyugodt tud maradni? Olyan önéletrajzot állítson össze, amitől minden HR-vezetőnek összefut a nyál a szájában, végülis egy szakácsról beszélünk! Írja le részletesen saját különleges fogását, már ha van ilyen. Használjon kreatív, leíró nyelvezetet.
Szorgalmas szakácsként több éves tapasztalattal a hátam mögött állást keresek. Szívesen dolgozom nagy munkatempót igénylő konyhában. Fontos számomra a kitűzött célok elérése és az ügyfelek elégedettsége, így megszoktam a csapatmunkát. Kizárólag biztonságos és egészséges főzési technikákat alkalmazok, minden esetben szervezett és tiszta munkakörnyezetben dolgozom. Számos különböző főzőberendezések és eszközök használatában rendelkezek tapasztalattal. Gyakran alkalmazok újításokat a főzési technikák és az ételkészítés terén, így rövid időráfordítással ízletes ételeket szolgálhatunk fel.
Szakács önéletrajza szakmai tapasztalatok szakaszában kell megmutatnia, milyen készségekre és képességekre tett szert eddigi karrierje során. Azonban ez a rész nem tartalmazhatja csupán a munkaköri leírások felsorolását. Ehelyett, egy szakmai önéletrajznak megfelelően, meg kell mutatnia leendő munkáltatójának, miben más és jobb a többi jelentkezőhöz képest és milyen eredményeket sikerült karrierje során elérnie.
Ez alapján, a konyhaművészet terén megszerezett munkatapasztalatait tekintse teljesített kihívások sorának. Előfordulhat, hogy az évek során sikerült a ranglétrán főszakácsi vagy még magasabb pozícióba jutnia, vagy az is lehet, hogy most készül erre a lépésre. Ahhoz, hogy előre tudjon jutni, be kell bizonyítania, hogy már rendelkezik a szükséges tudással és képes a folyamatos fejlődésre.
Szakács , Határ Étterem, Hegyeshalom
Szeptember 2015 — November 2022
Szakács , Hársfa Étterem, Mosonmagyaróvár
Július 2012 — Augusztus 2015
Szakács , Nábob Étterem, Mosonmagyaróvár
Szeptember 2010 — Június 2012
Egy szakács állás betöltéséhez elegendő a középiskolai végzettség, így önéletrajza képesítések szakaszában nem feltétlenül kell sok elemnek szerepelnie. És ez rendben van így. Azonban azt fontos tudatnia az étterem vezetőjével, hogy részt vette-e egyéb kiegészítő képzéseken. Például, egyre több oktatási intézmény kínál kifejezetten az ételbiztonságra, késhasználatra és egyéb szakterületekre irányuló kiegészítő tanfolyamokat. Kezdőként mindenképpen sorolja fel, ha részt vett bármilyen szakirányú továbbképzésen vagy tanfolyamon.
Ebben a munkakörben a legfontosabb a gyakorlati tapasztalat, de ne becsülje le a képzés fontosságát sem.
Ha estleg séf továbbképzésen vett részt, itt tüntesse fel ezt is. Érdemes megemlítenie, ha kifejezetten egy adott tájegység vagy nép ételeinek készítését is elsajátította egy tanfolyam keretében. Mivel az éttermeknek rendelkezniük kell élelmiszer-biztonsági tanúsítvánnyal is, az ilyen irányú végzettség is nagy előnyt jelenthet.
Szakács, Győri Szakképzési Centrum, Győr
Július 2007 — Május 2010
A készségek szakaszban kiemelkedő tehetségeit és tulajdonságait foglalhatja össze. Hasonlóan egy büféasztalhoz, itt is többféle választási lehetőséget kell biztosítani.
Legkiválóbb készségei közül válasszon ki 5-10 elemet, melyeknek nem mind kell feltétlenül a főzéshez kapcsolódnia. Igen, fontos, hogy felismerje a kiváló minőségű alapanyagokat, viszont legalább ennyit nyom a latban, ha képes hatékonyan beosztani az idejét.
Készítsen egy "alaplistát" az álláshoz szükséges készségekből és képességekből. Ezután a felsoroltokat ossza szét két kategóriába: tudásalapú készségek, vagyis minden, amit évek során a munkával kapcsolatban elsajátított, és szociális készségek, melyek sok munkaterületen felhasználhatók és a jó munkavállaló ismérvei. Ilyen például, a jó csapatmunka, a kiváló kommunikációs készség vagy a szervezettség.