Ha építőmérnökként szeretne karriert építeni, érdemes önéletrajzát minden egyes szakterületre külön testre szabni. Amennyiben már korábban is ezen a területen dolgozott, el kell döntenie, hogy ugyanazon a szakterületen szeretne a jövőben is elhelyezkedni vagy esetleg váltana. Építőmérnökként összeállított önéletrajzának tükröznie kell ezeket a célokat.
Az alapvető matematikai és mérnöki készségek mellett egy építőmérnöknek egyéb szaktudással is rendelkeznie kell. Az alábbi, építőmérnökök számára készült önéletrajz minta és útmutató segít az egyes pozíciókhoz szükséges legfontosabb készségek kiválasztásában. A kulcsszavak rendkívül fontos szerepet játszanak abban, hogy az önéletrajz megfeleljen a dokumentumok átvizsgálására kifejlesztett programok követelményeinek.
Építőmérnökként rengeteg műszaki ismerettel rendelkezik, viszont nem szabad elfeledkeznie kapcsolatteremtő képességeiről sem. Mielőtt elkezdi felépíteni önéletrajzát, írja össze készségeit és képességeit. Ennek egyik módja, ha listát készít, melyben tudásszinttől függetlenül minden képességét és készségét felsorolja. Később, bármikor előveheti ezt a listát és kiválaszthatja az aktuális önéletrajzhoz leginkább illő elemeket.
Készségeit ossza fel kategóriákba. A tudásalapú készségek közé tartoznak a munka elvégzéséhez elengedhetetlen műszaki, matematika és mérnöki ismeretek. Emellett azonban fontos szerepet játszanak a munkahelyi beilleszkedést segítő szociális készségek is. A munkavállalók mindkét kategória elemeit fontosnak tartják, ezért ezeket mindenképpen tüntesse fel építőmérnöki önéletrajzában. Összesített listáját bármikor előveheti és felhasználhatja önéletrajza módosítására. A listából mindig válassza az adott álláshoz leginkább illő elemeket. Az önéletrajz készségek szakaszában öt-tíz elemet említhet meg. Ezek mindig a megpályázott építőmérnöki álláshoz leginkább illő készségek legyenek. A készségeket az álláshirdetés alapján válogassa össze. Építőmérnökként különböző szoftverek ismerete szükséges. Minden esetben említse meg az adott program nevét. Egy építőmérnöki önéletrajz összeállításánál a részletek rendkívül fontos szerepet játszanak. Az ATS, vagyis a pályázókat követő rendszer, valószínűleg konkrét szoftverek nevét keresi, nem az általános készségeket.
Vezető Építőmérnök , Speciálterv Kft., Budapest
Szeptember 2017 — November 2022
Építőmérnök , Atlasz Mérnökiroda, Budapest
Augusztus 2015 — Augusztus 2017
Építőmérnök , Eco-tech Kft., Budapest
Augusztus 2012 — Augusztus 2015
Ebben a szakaszban remek lehetősége nyílik lenyűgöző eredményei bemutatására. Viszont egy egyszerű leírással nem érheti el a kívánt hatást. A szöveget éppoly gondossággal kell felépítenie, mint ahogy azt az épületekkel teszi. A önéletrajzban nincs sok szabad hely erre, ezért minden szó számít. Használjon cselekvést kifejező igéket és leíró kifejezéseket. Mutassa meg, mennyire motivált és képes jól elvégezni az adott munkakör feladatait. Ez a szakasz az önéletrajz kiemelt, felső részén jelenik meg. Ennek megfelelő legyen a színvonala is. Emellett itt mutathatja meg azt is, milyen jók az írásbeli kommunikáció során alkalmazott készségei. Kezdésként bemutathatja eddigi építőmérnöki tapasztalatait, melyek lényegesnek tart az állás szempontjából. Majd egy-két mondatban foglalja össze elért eredményeit. Végül, zárja le ezt a szakaszt egy céljait összefoglaló mondattal és említse meg, mit szeretne elérni munkája során. Mint mindig, önéletrajzának összefoglalását is vesse össze az építőmérnöki pozíció követelményeit tartalmazó álláshirdetéssel.
Korábbi munkahelyei időrendi felsorolása mellett, az önéletrajz ezen szakaszából a munkaerő-toborzók számára fontos információként jelenik meg építőmérnökként felépített karrierje. A személyzeti osztály munkatársainak az önéletrajzból elsőként aktuális foglalkoztatási körülményei tűnnek ki. Ezt követően szeretnék megtudni milyen eredményeket és sikereket ért el eddigi karrierje során. A munkáltató szeretné látni, mivel mozdíthatja előre a vállalat munkáját és vajon képes és hajlandó e fejlődni, tanulni és legyőzni az építőmérnökök elé gördített kihívásokat.
Ha kezdőként lép a munkaerő-piacra, esetleg érdemes megemlítenie az önéletrajzban tanulmányi átlagát, már amennyiben kiváló tanulmányi eredményeket sikerült elérnie. A "Szakmai tapasztalat" szakasz helyett használhat egy "Tapasztalatok" megnevezésű szakaszt, amelyben kiemelheti tanulmányai egyes eredményes projektjeit.
Mindenképpen jelölje, hogy mikor és hol szerezte meg építőmérnöki diplomáját, illetve ha még tanul, hol végzi tanulmányait, illetve hol dolgozott gyakornokként. Az idő előrehaladtával a befejezett tanulmányok függvényében előfordulhat, hogy építőmérnöki végzettsége megszerzéséhez további vizsgákat kell letennie. Amennyiben több szakmai végzettséggel rendelkezik, ezeket érdemes az önéletrajz egy külön szakaszában összegyűjteni. Ugyanebben a szakaszban adhatja meg a szakmai egyesületeket, melyeknek tagja, illetve a konferenciákat, melyeken rendszeresen részt vesz. A szakaszt a tartalomnak megfelelően Tanúsítványok vagy Egyesületek megnevezéssel lássa el. A munkaerő-toborzók pozitív elemként értékelik, ha a pályázó a munkahelyi feladatok elvégzése mellett máshol is képezi magát.