A kísérőlevélnek kettős feladata van. Elsődleges célja azonban egyértelművé tenni: a dokumentum az Öné.
Neve és foglalkozása mellett, a fejléc fontos kapcsolattartási adatokat is tartalmaz, például e-mail címét és telefonszámát. Ha vállalkozóként dolgozik érdemes feltüntetnie a vállalkozás címét is - csak ügyeljen, hogy ne zsúfolja tele a dokumentumot túl sok adattal.
A fejléc másodlagos célja az olvasó figyelmének felkeltése egy vonzó és megfelelően formázott külsővel. Éppen ezért valószínűleg a fejléc központi eleme a név lesz. Emellett ez egyike a levél néhány részének, ahol a munkáltató által kialakított képnek és márkának megfelelően színeket is használhat.
Ha nem tudja pontosan, milyen formátumot válasszon, maradjon a klasszikus stílus mellett. A CVapp.hu oldalán gyakorlatban tesztelt sablonokat találhat.
Bár a kísérőlevél üdvözlése rövid, érdemes kellő figyelmet szentelni ennek az elemnek. Ebből a kísérőlevél példából kiragadott szakaszból megtudhatja hogyan alakíthat ki személyes kapcsolatot a munkáltatóval és választhatja meg a tiszteletteljes hangnemet a levél további részeihez.
Ahogy elkezdi kísérőlevele írását, ne feledje, milyen elfoglaltak a HR-vezetők, a projektvezetők és a csoportvezetők. A levél bevezetésében kell megragadnia figyelmüket és egyben arra kell ösztönöznie őket, hogy olvassák el a levél többi bekezdését is.
Ehhez több módszer is alkalmazható. Ezek közül válaszhat egy rövid történetet, egy a munkakörhöz kapcsolódó tényt vagy egy érdekes személyes véleményt. Csak arra ügyeljen, hogy mindig fogalmazzon tömören és gyorsan térjen a lényegre. Mindenképpen emelje ki azokat a kulcsfontosságú képességeit, melyekből azonnal egyértelművé válik a HR-vezető számra: Ön a tökéletes választás.
Elérkeztünk a levél leghosszabb, legtöbb információt tartalmazó szakaszához. A törzsszövegben részletesen ismertesse készségeit és eredményeit, valamint mutassa be, hogy ezek a tulajdonságok miért teszik kiváló jelöltté.
A szakasz megfogalmazása egyszerűbb, ha két rövidebb részre bontja. Az első részben alkalmazza az úgynevezett STAR (Situation, Task, Action, Result) módszert: mutassa be az adott helyzetet (Situation) és a megoldandó feladatot (Task), majd részletezze az alkalmazott műveleteket (Action) és ezek pozitív eredményeit (Result).
A második részben részletesen bemutathatja a munkakörhöz közvetlenül kapcsolódó készségeit, valamint ezek előnyeit a munkáltató számára.
Most, hogy legjobb oldalát már bemutatta, ideje úgy lezárni a kísérőlevelet, hogy ne maradjon kétség: a személyzeti osztály mindenképpen küldeni fog visszajelzést. Ehhez pedig valamilyen felhívást vagy felszólítást kell használnia. A lezáró mondattal kifejezi az állás iránti lelkesedését és túlzott merészség nélkül arra ösztönzi a HR-vezetőt, hogy kapcsolatba lépjen Önnel.
Ezután köszönjön el a "Tisztelettel:" vagy az "Üdvözlettel" kifejezések valamelyikével. Ha ismeri a munkáltatót vagy a levelet e-mailben küldi el, a "Köszönettel:" is választható megoldás.