A konceptuális készség fogalma és néhány példa

Tételezzük fel, hogy jelentkezik egy állásra és hirtelen megkérdezik Öntől, hogy milyen konceptuális készségekkel rendelkezik. Egyáltalán nem meglepő, ha el kell gondolkoznia a válaszon, hiszen ezzel a kifejezéssel az álláshirdetésekben nem nagyon találkozunk. Nézzük meg, mit is jelöl a konceptuális készség fogalma! Ezt az ismeretet akár az álláskeresés, akár a munkavégzés során jól hasznosíthatja.
Lyndsey McLaughlin:
HR-tanácsadó és Szövegíró
Frissítve: 30 május 2024

Blogbejegyzésünk tartalma:

  • Mit jelent a "konceptuális készség" fogalma?
  • Kinek van szüksége konceptuális készségekre?
  • Hogyan fejleszthetjük konceptuális készségeinket
  • Példák a konceptuális készségre

Mit jelent a "konceptuális készség" fogalma?

A konceptuális készségek azokat a készségeket jelölik, melynek segítségével képesek vagyunk egy vállalat vagy szervezet átfogó működését megérteni. Például, ahelyett, hogy azonnal belevágna egy projekt végrehajtásába, elsőként megérti a projekt célját, a szervezet egészre és a külső környezetre kifejtett hatását. Nagyon leegyszerűsítve a konceptuális készségek segítenek megérteni a dolgok miértjét. Ezek a készségek elsősorban vezető beosztásban játszanak fontos szerepet, hiszen ott a szervezet tágabb értelemben vett céljait kell figyelembe venni. Természetesen más feladatkör betöltésénél is segítenek.

Előfordulhat, hogy egy állásinterjú során nem egyértelműen teszik fel a konceptuális készségekre vonatkozó kérdéseket. Például találkozhat az alábbi megfogalmazással:

Tudna mondani egy olyan bonyolult helyzetet, amikor problémák azonosítását követően pozitív eredményt kellett felmutatnia?

Erre a kérdésre adott válaszában bemutatja konceptuális készségeit, például egy történettel, melyben a helyi kávézó vezetőjeként fel kellett vennie a versenyt a közelben megnyílt új Starbucks üzlettel. Az adott helyzetben több tényezőt meg kell vizsgálni, például az árképzést, a minőséget, a márka népszerűségét, mindent, ami befolyásolhatja az üzlet árbevételét. 

A megfelelő konceptuális készségekkel rendelkező személy átlátja a helyzetet és sikeresen összeállít egy tervet, mellyel megvédheti az üzletet. Például, csökkenti az árakat, fejleszti a márkát, olyan plusz szolgáltatásokat kínál, amit a Starbucks üzletpolitkája nem követhet, például, elkezd könyveket is árulni vagy valamilyen módon partnerségi kapcsolatokat alakít ki. Konceptuális készségek nélkül nem lenne képes átlátni a teljes képet, csupán a napi feladatokat végezné el.

Szakértői javaslat

Mi a fő különbség a konceptuális készségekkel rendelkező személy és az ilyen készségekkel nem rendelkező személy között?
A konceptuális készségekkel nem rendelkező személy azonnal belevág az adott projektbe vagy feladatba, míg a konceptuális készségekkel rendelkező személy időt szán a projektet, illetve az adott feladatot befolyásoló szempontok elemzésére. Átlátja a teljes helyzetet és felméri a kockázatokat.

Példák a konceptuális készségekre

Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány példát a konceptuális készségekre. Tekintse át listánkat és érdemes megfontolnia a megfelelő elemek felhasználását önéletrajzában/CV-jében és kísérőlevelében.

Elemzési képesség

Vezetői beosztásban nagy jelentőséggel bír az elemzés képessége. Egy jó vezetőnek biztosítani kell, hogy minden részleg a szervezete kitűzött céljainak megfelelően működjön és ehhez az üzleti működés különböző szempontjainak elemzésére van szükség. Az elemzés során az üzleti vállalkozás fejlesztéséhez a problémák előrejelzésére, megállapítására és értelmezésére van szükség. Az elemzési készségek többek között olyan képességeket takarnak, mint a kutatás, az adatelemzés, a kreativitás és a kritikus gondolkodás.

Jó kommunikációs készség

A konceptuális készségek közé tartozik az is, ha valaki a szervezet többi tagjával képes megfelelő módon kommunikálni. Például, ha a már fent említett gyakorlati példát nézzük, vagyis a kávézó esetében kialakult versenyhelyzetet, a kávézó vezetőjének nem csupán a megfelelő megoldásokat kell megtalálnia, de folyamatosan tájékoztatást kell nyújtania a többi vezetőnek és a munkatársaknak. A konceptuális készségekkel rendelkező személyek szóban és írásban is jól kommunikálnak. A megfelelő akcióterv megalkotása előtt az alkalmazottak igényeit is figyelembe veszik. A jó kommunikációs készségek közé tartoznak többek a között az aktív hallgatás, a verbális és nonverbális kommunikációs elemek, az írásbeli kommunikáció, az előadásmód és megfelelő kérdésfeltevés. 

Problémamegoldó képesség

Egy másik jó példa a konceptuális készségekre a problémák azonosításának és megoldásának képessége. A konceptuális vezetői készségek egyben a szükség szerinti gyors döntéshozatalt is jelentik. A problémamegoldó készségek közé tartoznak például a döntéshozatal, a kritikus gondolkodás, a logikus gondolkodás, a párhuzamos feladatvégzés és a problémamegoldás.

Szakértői javaslat

Milyen konceptuális készségekkel rendelkezzen egy vezető?

Miközben a konceptuális készségek fejlesztése minden szinten csak az alkalmazottak javára válhat, napi jelleggel csupán a vezetők találkoznak konceptuális kihívásokkal. A vezetők konceptuális készségei közé tartoznak többek között:

  • Feladatkiosztás: ki a legalkalmasabb személy egy adott feladat elvégzésére és miért?
  • Csapatépítés: hogyan segítenek az összefüggések céljaink elérésében?
  • Forráskezelés: mit érhetünk el az adott időn és költségvetésen belül?

Vezetői készségek

Egyáltalán nem elegendő, ha egy vezető azonosítja a problémákat és megtalálja rájuk a megoldásokat. A vezetőknek rá kell vennie a többieket, hogy kövessék elképzelései megvalósításában. Ennek megfelelően az erős vezetői készségek kiemelkedő fontossággal bírnak, beleértve a csapatépítés, a motiválás és a meggyőzés képességét is. A vezetőkhöz gyakran társítanak olyan készségeket, mint a vezetői feladatok ellátása, a feladatkiosztás, a csapatépítés, az empátia, a meggyőzés és a rugalmasság.

Kreativitás

A hagyományostól eltérő gondolkodás és az ötletek bemutatása szintén nagyon fontos. Más szakvakkal: legyen kreatív! A kreatív készségek közé tartoznak többek között a stratégiai gondolkodás, a nyitottság, az ötletek megfogalmazásának képessége és az együttműködés.

Szakértői javaslat

Hogyan fejleszthetjük konceptuális készségeinket

Bár egyesek természetes módon rendelkeznek az átfogó gondolkodás és a problémaelemzés képességeivel, konceptuális készségeit megfelelő gyakorlással bárki fejlesztheti. Próbálja ki a következőket:

  • Figyelje a szervezet vezetőit és próbálja értelmezni módszereiket
  • Mielőtt belevágna egy feladat végrehajtásába szánjon egy kis időt a probléma értelmezésére és elemzésére
  • Futtasson le gondolatban néhány lehetséges megoldást, így mindig a legígéretesebb lehetőséget választhatja
  • A fejlődés érdekében értékelje ki stratégiája eredményeit

Konceptuális készségek az álláspályázatokban

Az állásinterjú során nagy valószínűséggel nem közvetlenül fognak rákérdezni konceptuális készségeire, viszont minden olyan esetben, mikor egy probléma megoldására kíváncsi, a válaszból a munkáltató ezeket a képességeket méri fel. Kísérőlevelében felsorolhat néhányat konceptuális készségei közül és a megadott példák tartalmazhatják az alábbiakat:

  • Döntéshozatal képessége
  • Kommunikáció és együttműködés képessége
  • Technikai készségek
  • Vezetői készségek
  • Projektvezetői képességek

Fő gondolatok útravalóként

  • Az álláskeresés során közvetlenül is rákérdezhetnek konceptuális készségeire, viszont fontos, hogy ezen képességeit CV-ében is felsorolja, különösen, ha vezető pozícióra pályázik.
  • A konceptuális vezetői készségek a szervezet előnyét szolgáló átfogó kép átlátásához kapcsolódnak.
  • Egy szervezet számára a megfelelő konceptuális készségekkel rendelkező vezető kincset ért, hiszen a projekteket nem elkülönítve vizsgálják és folyamatosan igyekeznek elérni a csapat és a teljes szervezet céljait.
  • Amennyiben egy vezető állást szeretne megszerezni, fontos, hogy konceptuális készségeit felsorolja CV-ében, viszont egyéb munkakörök betöltéséhez is hasznosak.
Készítse el önéletrajzát 15 perc alatt
Használjon szakszerű, gyakorlatban tesztelt önéletrajz sablonokat, melyek a munkáltatók által kedvelt „önéletrajz-szabályok” szerint készültek.
Önéletrajzom Elkészítése