Egy átgondolt kísérőlevél egyike a legnagyobb előnyöknek, hiszen ezzel megmutathatja a HR-vezetőnek, hogy a tapasztalat hiánya egyáltalán nem fog gondot okozni. Ne feledje, a kísérőlevél egy eszköz, amiben bemutathatja motivációit, erősségeit és céljait - még tapasztalat hiányában is. Tekintsen az üres lapra lehetőségként, ahol megmutathatja, miért érdemel meg egy esélyt.
Ebben a blogbejegyzésben részletesen megvizsgáljuk, mi mindenre van szüksége egy kísérőlevél összeállításához, szakmai tapasztalat nélkül.
Az álláskeresők leggyakrabban akkor írnak tapasztalat nélkül kísérőlevelet, ha valaki első munkahelyére jelentkezik. Ha Ön is ilyen helyzetben van, ne feledje, hogy mindenkinek el kellett kezdenie valahol és egyáltalán nem igaz, hogy nincs mit mondania egy kísérőlevélben.
Természetesen nem a korábbi tapasztalatairól fog írni, ehelyett az első állására írt kísérőlevelében emelje ki milyen fontos Önnek a tanulás és a fejlődés, és azokat személyiségjegyeit, amik tökéletes jelöltté teszik. Például, ha egy étteremben vendégfogadóként szeretne elhelyezkedni, a kísérőlevélből tűnjön ki derűs személyisége, türelme, hatékonysága és segítőkészsége. Gondoljon vissza, milyen önkéntes vagy diákmunkákban vett részt, ahol ezek a készségek fontos elemét képeztek a feladat elvégézésnek. Ezeket említse meg kísérőlevelében és kösse össze őket az álláshirdetésben meghirdetett feladatkörrel.
Első állásához benyújtott kísérőlevelének másik fontos eleme lehet, ha érdeklődési köréről és a munkához kapcsolódó szenvedélyéről ír. Egy HR-vezető valószínűleg nem várja el, hogy élete végéig baristaként dolgozzon, viszont ha meg tudja mutatni, mennyire érdekli a kávékészítés művészete - vagy legalábbis mennyire szereti a kávét - már előbbre is van, mint a többi kezdő jelentkező.
Karrierje során más esetben is előfordulhat, hogy egy olyan területen vagy ágazatban kell kísérőlevelet írnia, amelyben egyáltalán nincs tapasztalata. Manapság nem ritka, hogy karrierváltásra kényszerülünk akár úgy, hogy egyáltalán nem készültünk rá.
A korábbi példához hasonlóan ez is szinte lehetetlen küldetésnek tűnik, de valójában az egésznek a kulcsa, képesek vagyunk-e megmutatni a HR-vezetőnek, hogy minden szükséges tulajdonsággal rendelkezünk - még úgy is, ha az önéletrajzban nincs közvetlen példa. Elsőként kezdje a több területen hasznosítható készségeivel.
Keressen korábbi tapasztalataiból olyan példákat, ahol pontosan azokra az alapkészségekre és tulajdonságokra volt szüksége, mint a megpályázott állásnál. Például, ha korábban kiszolgálóként dolgozott egy étteremben, viszont most ügyfélszolgálati munkatársként szeretne elhelyezkedni, számos olyan több területen hasznosítható készséget felsorolhat, amit érdemes megemlíteni. Ilyen például a kérdések megválaszolása, a termékadatok megjegyzése, valamint a hatékony időbeosztás. Ezekkel a készségekkel megmutathatja, milyen gyorsan képes alkalmazkodni az ügyfélszolgálati feladatkörhöz.
Egy gyakornoktól nem várható el, hogy közvetlen tapasztalattal rendelkezzen a megpályázott területen, viszont fontos, hogy érdeklődjön az ágazat iránt és legyen néhány, a területen hasznosítható képessége és készsége.
Sok vállalat a hétköznapi, monoton feladatok elvégzésére alkalmaz gyakornokokat, viszont a szakemberekkel végzett közös munka során elkerülhetetlenül a gyakornok is sokat fejlődik.
Egy tapasztalatok nélküli gyakornoki kísérőlevél egyenlő arányban tartalmazzon szenvedélyt és logikát. Egyértelművé kell tennie, hogy Ön érdemli meg az állást és nem más - végeredményben egy munkavállaló alkalmazása mindig üzleti döntés.
Bármilyen állást meg lehet pályázni tapasztalat nélkül, viszont a visszajelzés esélye nagyban függ az adott pozíciótól. Számos olyan foglalkozás létezik, ahol az elhelyezkedéshez nincs szükség tapasztalatra, ilyen például a pincér, az irodai asszisztens vagy a biztonsági őr munkakör. Meglepődne, hogy milyen sok más munkakörben el lehet helyezkedni tapasztalat nélkül vagy kevés tapasztalattal.
Ha nem rendelkezik tapasztalattal, a kísérőlevélben mindig jó ötlet megemlíteni a tanulási és fejlődési hajlandóságot. Általában ez jobban működik kezdő munkakörben, ahol a HR-vezető gyakran találkozik motivált kezdőktől érkező pályázatokkal. Azonban, ha egy sokkal komolyabb feladatkörre jelentkezik, bemutathat néhány egyértelmű példát, melyből tisztán látszik, hogy gyorsan és akár a feladatok elvégzése közben is képes fejlődni. Értékes személyiségjegyei leírásával meg kell mutatnia milyen sokat ér, többet, mint más, akár tapasztalattal rendelkező pályázók.